Hasiči na Opavsku likvidovali sud s kyselinou sírovou

1.05.2012

OPAVA (MEDIAFAX) - Krátce před dvacátou hodinou v pondělí oznámila policejní hlídka hasičům nález sudu s neznámou látkou v obci Chvalíkovice na Opavsku. Zjistili, že se jedná o kyselinu sírovou, sud nechali zlikvidovat, uvedl mluvčí hasičů Petr Faster.

Z nalezeného sudu se uvolňoval štiplavý dým a pára. Na místo byly vyslány jednotky hasičů, které upřesnily, že v sudu se nachází asi 100 až 150 litrů neznámé tekutiny a uvolňuje se z ní dým.

Proto na místo přijela služba z chemické laboratoře hasičů z Frenštátu pod Radhoštěm. Ze stanice v Ostravě-Zábřehu přijeli specialisté na chemické havárie s protichemickým kontejnerem.

"Hasiči vyrozuměli starosty obcí Chvalíkovice a Branka, že obyvatelé mohou být obtěžováni štiplavým kouřem, aby obyvatele varovali a učinili nezbytná opatření, tedy nevětrali a zbytečně se nepohybovali venku," uvedl mluvčí.

Hasiči s pomocí speciálních prostředků na likvidaci chemických havárií zabezpečili půdu pod sudem proti úniku chemikálie do půdy a spodních vod. "Pracovnice chemické laboratoře provedla rozbor vzorku kapaliny ze sudu a zjistila, že se jedná o silně koncentrovaný roztok devadesáti osmiprocentní kyseliny sírové. Hasiči provedli také rozbor půdy v okolí sudu a vody v nedaleké řece. Sud utěsnili proti dalšímu úniku a neutralizovali okolní zeminu pomocí vápna," doplnil Faster.

Hasiči na místo povolali firmu k provedení sanace místa a k bezpečné likvidaci sudu.

Ivana Šlapalová, slapalova@mediafax.cz

Přečteno 38x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
 

Komentáře

Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík