Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Kriminalita
Aktuality > Kriminalita
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Žena ve Dvoře Králové nad Labem okradla seniorku o 22 tisíc korun

25.05.2016

penize

Královédvorští policisté společně s kolegy z kriminální policie a vyšetřování od středy intenzivně pátrají po neznámé ženě, která v Husitské ulici ve Dvoře Králové nad Labem po obědě okradla pětasedmdesátiletou seniorku.

Je to případ jak z učebnice. Podvodnice zazvonila na zvonek a bez představení poškozené sdělila, že přišla zkontrolovat vodoměr a dále že jí donesla peníze. Seniorka jí pozvala dál. Zavedla jí do sklepa k vodoměru a poté se pod záminkou vrácení přeplatku, dostala až k ní domů. Potřebovala totiž vidět občanský průkaz, aby jí mohla přeplatek za vodu vyplatit.

Chtěla vrátit...

Vytáhla z kabelky bankovku 5.000 korun s tím, že přeplatek činí 3.000 korun a že tedy potřebuje vrátit. Postarší žena tedy odešla do ložnice, žena s ní a tam „odhalila“ svůj úkryt. Pětitisícovou bankovku položila na obálku s penězi a hned poté společně odešly do předsíně, kde jí z peněženky dala 2.000 korun.

V tom někdo zazvonil! Byl to muž, který se vyptával po nějakém volném bytu na prodej v okolí. Seniorku na pár okamžiků zabavil a podvodnice ukradla peníze z ložnice i peněženku z předsíně.

Důvěřivá seniorka si hned po odchodu ženy všimla, že nemá svou portmonku ani obálku s penězi! Přišla o 22 tisíc korun!

Je jim kolem 40 let

K popisu podvodnice uvedla, že byla bílé pleti ve věku cca 40 let, 160 cm vysoká, krátké tmavé vlasy. Oblečená do černého oblečení – malý černý klobouček na hlavě, černá látková bunda, černé společenské kalhoty a černé boty. Hovořila plynně česky bez přízvuku.

K popisu muže uvedla, že byl cca 40 let starý, 160 cm vysoký, hubený, krátké husté vlasy a oholený. Oblečení měl též tmavé.

Volejte 158

Policie České republiky v Trutnově by chtěla tímto požádat všechny občany, kteří by mohli k uvedenému případu, výskytu či pohybu pachatele uvést jakoukoli informaci, nechť ihned kontaktují nejbližší policejní služebnu či přímo bezplatnou telefonní linku 158.

Policie České republiky v Trutnově žádá rovněž občany, kteří mohli být v průběhu středečního dne osloveni stejnou ženou pod podobnou či stejnou záminkou, nechť uvedenou skutečnost neprodleně oznámí místním policistům či trutnovským detektivům.

Senioři, buďte obezřetní

Vzhledem ke stále se opakujícím případům zejména majetkové trestné činnosti, kdy se poškozenými stávají naši starší spoluobčané, Policie České republiky upozorňuje všechny občany na některé důležité informace, týkající se této problematiky.

Apeluje tímto především na seniory, u nichž je míra důvěřivosti větší, aby byli obezřetní v jednání s cizími lidmi a při podezření jakéhokoliv nezákonného nebo podezřelého jednání věc oznámili ihned na nejbližší policejní oddělení či přímo na bezplatnou telefonní linku 158.

Pachatelé trestné činnosti páchané na seniorech zejména zneužívají jejich samoty, vstřícnosti a maximální ochoty s nimi komunikovat.

Právní rozměr

V souvislosti s trestnou činností, která je páchána na našich starších spoluobčanech, nejčastěji dochází k naplnění znaků skutkových podstat přečinů krádež, podvod, porušování domovní svobody a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě, že senioři pozvou pachatele dobrovolně do svého bytu či domu, nejedná se o podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody. Při podobně páchané trestné činnosti by mohlo dojít i k naplnění skutkové podstaty zločinu loupež a s ohledem na zdravotní stav obětí při použití fyzického násilí i ke spáchání trestného činu ublížení na zdraví či omezování osobní svobody.

Jak se bránit možnému okradení:

nedávat se do hovoru s cizími lidmi

nepouštět do domu či bytu zcela cizí osoby

požádat o pomoc sousedy, rodinu či náhodného kolemjdoucího

ihned volat Policii České republiky, Městskou policii či linku 112

Scénář zlodějů bývá často podobný, ne-li stejný:

zpravidla jsou dva, jeden upoutá pozornost a druhý krade

vyhledávají staré, osaměle žijící občany

jsou to pro ně vždy cizí lidé

vydávají se za pracovníky různých institucí, nebo tvrdí, že dobře znají jejich blízké

vetřou se do domu či bytu pod záminkou odpočtu elektrické energie, plynu, vody, údajné výhry či dědického řízení, podomního prodeje, koupě věcí či jejich údajné tísně

dále používají trik s rozměněním bankovek, většinou 2000 nebo 5000 korun

přitom zjistí, kde má budoucí oběť uloženy celoživotní úspory, které ukradnou

informace o zvýšení důchodu, vrácení přeplatku nebo výhry

často také žádají sepsání různých smluv (pojištění, televize, rozhlas)

Bezpečnostní zásady:

zabezpečit dům, zejména potom vchodové dveře (kukátko, řetízek)

dobré vztahy se sousedy, které lze požádat o pomoc v rizikových situacích

při každém podezření volat Policii České republiky

neotvírat neznámým osobám

ve výtahu nejezdit s cizími lidmi

nechlubit se našetřenou finanční hotovostí, šperky, ale i jinými cennostmi

návštěvy zástupců úřadů, institucí a různých řemeslníků konzultovat telefonicky, nebojte se obrátit se na linku 158

shora uvedené pracovníky vždy požádat o předložení služebního průkazu nebo jiného dokladu a poté si ověřit jejich pravost / telefonické ověření / o pomoc lze opět požádat policii

každý by si měl uvědomit, že velká většina institucí v dnešní době domlouvá návštěvu svých pracovníků telefonicky předem.

Neváhejte a volejte o pomoc!

Policie České republiky v Trutnově tímto žádá všechny občany, zejména potom naše seniory, aby si na své osobní věci a jiné cennosti dávali velký pozor a svou důvěřivostí nedávali šanci darebákům. V případě, že vás osloví cizí člověk, ze kterého nebudete mít dobrý pocit, neváhejte a ihned zavolejte na bezplatnou linku 158. Včasný příjezd policejní hlídky na místo může zabránit nejednomu velkému zklamání.

nprap. Pižlová Šárka, DiS.

Autor, zdroj: Policejní deník, http://policejnidenik.cz

Přidat komentář

Naši partneři