Zásah hasičům v Otrokovicích komplikovaly výbuchy tlakových lahví, destrukce konstrukcí a žár

18.05.2017
Ve středu v 22:02 hodin přijal operátor tísňové linky krajských hasičů oznámení o požáru střechy jednoho z objektů v průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích na Zlínsku. Po příjezdu prvních jednotek hasičů bylo zjištěno, že požár zasáhl prakticky celý jednopodlažní objekt o půdorysu asi 15 x 30 metrů. Plameny šlehaly vysoko nad střešní konstrukce a z […]

Ve středu v 22:02 hodin přijal operátor tísňové linky krajských hasičů oznámení o požáru střechy jednoho z objektů v průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích na Zlínsku.

Po příjezdu prvních jednotek hasičů bylo zjištěno, že požár zasáhl prakticky celý jednopodlažní objekt o půdorysu asi 15 x 30 metrů. Plameny šlehaly vysoko nad střešní konstrukce a z objektu se postupně ozývaly výbuchy tlakových lahví. Hasiči byli nuceni ustoupit do bezpečné vzdálenosti a objekt hasit pouze z vnější strany. Vstup do vnitřních prostor byl naprosto vyloučen.

V 22:16 hodin byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu a na místo zásahu byly vyslány další posilové jednotky. Do hašení byla postupně zapojena také výšková technika. Z košů čtyř automobilních žebříků se hasiči pokoušeli hasit zasažené střešní konstrukce a po jejich destrukci i vnitřní prostory objektu.

Youtube Video
Podívat se na video

Kromě pokračujících výbuchů tlakových lahví a destrukcí stavebních konstrukcí objektu hasičům komplikoval zásah také vysoký žár. V jednom časovém úseku museli někteří hasiči opustit koše výškové techniky, protože žár nad objektem byl tak silný, že se jim začaly tavit obličejové masky dýchací techniky. Intenzivní žár také ohrožoval část techniky a opláštění jedné ze sousedních průmyslových hal. Jak bylo také zjištěno, v jedné části hořícího objektu byly umístěny zásobníky s asi 200 tunami tuku a menší množství hořlavých kapalin.

V 23:27 hodin byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu a na místo události byly povolány další posilové jednotky.

Intenzivním hašením vodou a pěnou ze všech stran objektu se hasičům podařilo zabránit rozšíření požáru na okolní průmyslové objekty. Dařilo se také postupně hasit jednotlivé části objektu. Vysoká spotřeba vody si vyžádala doplňování cisteren z hydrantů a na místo zásahu byly dopravovány také další zásoby pěnidel. O dodání dalšího pěnidla byli požádáni také kolegové z Olomouckého a Jihomoravského kraje.

Dnes v 01:03 hodin byla velitelem zásahu ohlášena lokalizace požáru. V této době už na místě zasahovala asi stovka hasičů sedmnácti profesionálních, dobrovolných a podnikových jednotek.

Youtube Video
Podívat se na video

Na místo události byli vysláni také příslušníci chemické laboratoře HZS ČR z Frenštátu pod Radhoštěm. Kouř z požářiště naštěstí stoupal kolmo do vyšších vrstev a zplodiny hoření tak přímo neohrožovaly obytné oblasti Otrokovic a okolních obcí. Přesto bylo ve spolupráci s místní samosprávou obyvatelům doporučeno, aby nevětrali a zbytečně nevycházeli z domu.

Youtube Video
Podívat se na video

Aktualizace – 18.5.2017, 04:00 hodin
Všechny nasazené jednotky zůstávají na místě a hasební zásah dále pokračuje. Z místa zásahu nebylo hlášeno žádné zranění civilních osob nebo zasahujících hasičů.

Aktualizace – 18.5.2017, 06:00 hodin
Hasební zásah pokračuje likvidací jednotlivých menších ložisek hoření. Část jednotek a techniky byla velitelem zásahu odeslána zpět na své stanice a zbrojnice. V ranních hodinách bude také provedeno vystřídání jednotek, které budou pokračovat v likvidaci události. Vzhledem k narušení statiky objektu a riziku jeho zřícení je zvažováno povolání statika.

Příslušníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm provedli v nočních hodinách několik měření stavu ovzduší v okolí místa požáru. Přítomnost nebezpečných látek zjištěna nebyla.

Výše způsobené škody a příčina vzniku požáru jsou předmětem dalšího šetření hasičů a policistů. Ohledání místa události bude ale možné až po jeho zpřístupnění.

Zasahující jednotky:
HZS ZLK: stanice Otrokovice, Zlín, Kroměříž, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí

JSDHO: Otrokovice – Kvítkovice, Otrokovice, Napajedla, Kvasice, Halenkovice, Spytihněv, Staré Město, Racková, Velký Ořechov, Tlumačov

HZSP Continental Barum s.r.o. Otrokovice, JSDHP MITAS a.s. Zlín

Přečteno 9x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík