Tisková zpráva HZS SČK k nouzovému přistání letadla na Příbramsku

11.05.2019
V sobotu 11. května dvě minuty před půl jedenáctou přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje žádost z letiště u Dlouhé Lhoty nedaleko Příbrami o asistenci jednotek požární ochrany při chystaném nouzovém přistání malého dopravního letadla se čtyřmi osobami na palubě. Vzhledem k tomu, že bylo potřeba pokrýt přistávací dráhu co největším množstvím […]

V sobotu 11. května dvě minuty před půl jedenáctou přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje žádost z letiště u Dlouhé Lhoty nedaleko Příbrami o asistenci jednotek požární ochrany při chystaném nouzovém přistání malého dopravního letadla se čtyřmi osobami na palubě.

Vzhledem k tomu, že bylo potřeba pokrýt přistávací dráhu co největším množstvím pěny, operační důstojník vyslal na letiště profesionální hasiče ze stanic v Příbrami a Dobříši a dobrovolné jednotky obcí Bohutín, Dolní Hbity, Obecnice, Rosovice a Trhové Dušníky. Příbramští hasiči vyjeli i se speciálním sněhovým přívěsem 4Ă—30 CO2. Kvůli většímu počtu jednotek a charakteru události byl vyhlášen druhý poplachový stupeň.

Při příjezdu jednotek na letištní plochu kroužil stroj Piper PA 28/180 ve vzduchu, aby pilot před přistávacím manévrem vypotřeboval co nejvíce paliva a eliminovaly se následky případného požáru. Letadlo mělo závadu na podvozku, čehož si při startu všiml jiný pilot, který ihned informoval řídící věž. Ta zprávu předala do letadla, které následně vydrželo kroužit ve vzduchu téměř hodinu a půl, takže hasiči měli dostatek času se dokonale na nouzové přistání připravit. Po zapěnění přistávací dráhy rozmístili kolem hasičské cisterny, aby při zahoření letadla byl zásah co nejrychlejší a nedošlo k prodlevě.

Samotné nouzové přistání zvládl pilot na jedničku a všichni na palubě vyvázli bez zranění. Navíc nedošlo k úniku provozních kapalin z letadla ani k žádnému zahoření. Jednotky tak mohly postupně sbalit materiál a vrátit se na své základny.

Kromě hasičů a policie u události asistovaly i posádky tří sanitních vozů zdravotnické záchranné služby, na místě byl připraven také vrtulník letecké záchranné služby.

Přečteno 34x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík