Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Bouře, záplavy, vichřice, kalamity
Aktuality > Bouře, záplavy, vichřice, kalamity
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

V Jeseníkách se utrhla největší lavina za posledních 20 let, stále platí varování horských záchranářů

17.01.2019
Horské službě v Jeseníkách oznámili v úterý svědci, že narazili na utrženou lavinu, a to v oblasti Velkého Kotle, poblíž Pradědu. Přesný čas a datum utržení laviny horští záchranáři neví, svědci jim to oznámili v úterý až ve chvíli, kdy si laviny všimli. Lavina byla samovolná, její uvolnění tedy neinicioval žádný lyžař, nebo turista. Plocha, […]

Horské službě v Jeseníkách oznámili v úterý svědci, že narazili na utrženou lavinu, a to v oblasti Velkého Kotle, poblíž Pradědu.

Přesný čas a datum utržení laviny horští záchranáři neví, svědci jim to oznámili v úterý až ve chvíli, kdy si laviny všimli. Lavina byla samovolná, její uvolnění tedy neinicioval žádný lyžař, nebo turista. Plocha, na které se lavina utrhla, je přibližně 300 až 400 metrů dlouhá. Urvaly se dva metry sněhu (na výšku).

"Utrhlo se to na firnovém podkladu, který se vytvořil v průběhu oblevy okolo Vánoc a Silvestra. Veškerý sníh, který připadl za posledních 14 dní, odjel v těchto úsecích dolů," uvedl Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

V laviništi i po utržení laviny zbylo zhruba půl metru až jeden metr sněhu.

Horští záchranáři před lavinami v Jeseníkách varovali již 10. ledna
Horská služba varovala všechny návštěvníky Jeseníků před nebezpečím stržení deskových lavin, upozornění platí pro všechny lavinové svahy!

V pohoří je stále vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí. „Varování ale je na místě. Dnes dva naši specialisté zkoumali svahy s předpokladem lavin a splazů sněhové desky. V podstatě všude se ihned po zavedení sondy vytvořili podmínky pro sesuv. To znamená, že hrozí laviny v případě jakéhokoliv pohybu v lokalitách,“ důrazně varoval turisty, běžkaře, lyžaře i snowboardisty Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

HS zároveň všem návštěvníkům nedoporučuje vydávat se na hřebenové túry. I tam, kde nehrozí nebezpečí stržení laviny, nejsou vzhledem k panujícímu počasí vhodné podmínky pro turistiku či skialpinismus.

Jak vypadalo středeční cvičení na záchranu osob z lavin v Krkonoších můžete vidět na videu:

Youtube Video
Podívat se na video
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Přidat komentář

Naši partneři