Hygienici začnou v Česku kontrolovat restaurace kvůli otravě metylalkoholu

10.09.2012
Na Černé louce a na Slezskoostravském hradě v Ostravě pokračoval v pátek 15. července 2011 multižánrový hudební festival Colours of Ostrava. Na snímku bar v pavilonu A na Černé louce. MIREK CZERNEK / MEDIAFAX
Po celé České republice začnou od úterý kontroly jídelen a restaurací kvůli přibývajícím případům otravy metylalkoholem. Kontroly budou provádět hygienické stanice, potvrdil agentuře Mediafax v pondělí mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Důvodem kontrol je přibývající počet otrav metylalkoholem. Případy vyšetřují policisté na různých místech republiky, není přitom jasné, odkud nebezpečné "nápoje" mohou pocházet.

Od začátku září zemřeli tři lidé. Kromě čtyř pacientů hospitalizovaných v Havířově a jednoho v Orlové na Karvinsku se v minulém týdnu objevily další případy na jižní Moravě, v neděli skončil v nemocnici s podezřením na otravu metylalkoholem 65letý muž na Příbramsku, v pondělí další pacient v Ostravě.

Kriminalisté stále neobdrželi výsledky rozboru zabaveného alkoholu. "Expertízy potrvají několik týdnů, takže ještě nelze jednoznačně potvrdit, zda dvaašedesátiletý muž zemřel a další osoby jsou hospitalizované právě v důsledku požití zdraví nebezpečného alkoholu. Potvrzená intoxikace metylalkoholem je pouze u zemřelé devětapadesátileté ženy z Havířova," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Mezi první příznaky otravy metylalkoholem patří nevolnost a zvracení, bolesti břicha, závratě, později dechové potíže s dušností, namodralé zbarvení kůže a křeče. Po této fázi nastupuje doba bez příznaků, trvající asi 12 až 18 hodin, kdy je postižený zcela bez potíží, vzácně trpí bolestmi hlavy, končetin a zad. Ve druhé fázi otravy se zcela náhle, většinou druhý den po probuzení, objeví poškození zraku - pocit mlhy, sněhová vánice, až slepota. Je oboustranná a nenapravitelná. Podstatou je postižení zrakového nervu. Poškozená mohou být játra, ledviny a slinivka. Smrt může nastat až po několika dnech a úmrtnost je vysoká.

Martina Týblová, Ilona Honusová


Přečteno 38x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
Příchod dubna uvádí do života další zákony druhé fáze zdravotnické reformy
Provoz lékařské pohotovostní služby v Libereckém kraji se změní
Lenost zabíjí stejně jako kouření
Čechům chybí přehled o vlastním zdraví, ukázal průzkum
I diabetik si může dopřát letní pochutiny, důležitá je ale obezřetnost

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík