Karlovarský kraj chystá plošnou likvidaci invazivních rostlin, které zamořily region

3.03.2012
(Foto: archiv GerardM, licence)
Karlovarský kraj letos zmapuje výskyt invazních rostlin a příští rok zahájí jejich likvidaci v rámci projektu "Omezení výskytu invazních rostlin v Karlovarském kraji". O plánech kraje v této oblasti informovala agenturu Mediafax manažerka projektu Lenka Pocová.

"Podrobné mapování oblastí zasažených invazivními rostlinami, získání dotace a zahájení likvidace především bolševníku v regionu, to jsou hlavní úkoly, na které se v rámci zmíněného projektu zaměří Karlovarský kraj. Na uskutečnění projektu, jehož cílem je radikální omezení výskytu bolševníku velkolepého, křídlatek a netýkavky žláznaté v regionu, chce kraj získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí," řekla Pocová.

„Máme přesně stanovený harmonogram projektu, jsou známy metody likvidace, ale zejména způsoby financování. Jasnou představu máme i o možné spolupráci zúčastněných subjektů při přípravě projektu a realizaci,“ uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč.

Celkové náklady projektu se nyní odhadují na téměř 170 milionů korun. Přesnější rozpočty bude možné získat až po mapování, které také určí vlastníky pozemků. Od těch bude nutné získat souhlas s prováděním prací. „V současné době proběhlo výběrové řízení na zhotovitele mapování, hotovo by mělo do konce léta. Na podzim letošního roku bude zpracována žádost o dotaci, pokud budeme úspěšní, zahájíme likvidaci již na jaře 2013, práce pak budou pokračovat opakovaně až do podzimu 2015, tedy po tři vegetační období,“ dodal radní Bradáč.

V České republice jde o ojedinělý projekt. V podobném rozsahu se na našem území invazní rostliny dosud nelikvidovaly. Zasažené území se rozkládá na ploše 2 800 kilometrů čtverečních, některou ze jmenovaných rostlin jsou tam zamořena podle odborných odhadů téměř dvě procenta území, přibližně se jedná o 50 kilometrů čtverečních. „Zkušenosti čerpáme zejména z úspěšného pilotního projektu Mariánských Lázní na likvidaci bolševníku, krajský projekt je však plošně dvacetkrát větší a nezahrnuje pouze bolševník,“uzavřela Pocová.

Richard Beneš


Přečteno 79x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
Soud v Hong Kongu rozhodl o likvidaci ECM
Ekologickou likvidaci autovraků zdarma nabízí jejich majitelům město Ostrava
Skladováním Geobalu 4 u Litvínova se bude zabývat ministerstvo životního prostředí
Obce a firmy zbytečně platí za likvidaci elektroodpadu, která je zdarma
Americký soud schválil reorganizační plán zkrachovalé americké investiční banky Lehman Brothers

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík