Lesy ČR zabránily hrozící kůrovcové kalamitě

21.11.2011
Tisková konference Lesů ČR s tématy Hospodářské výsledky Lesů ČR za 1. pololetí 2011 a Představení programu 2020 - financování veřejně prospěšných projektů se konala 10. srpna 2011 v Praze. Na snímku generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. MCHAL KALÁŠEK / MEDIAFAX
Lesy České republiky (LČR) letos opět snížily objem kůrovcem napadeného dříví. V tomto roce zatím zpracovaly 183 tisíc metrů kubických kůrovcového dříví, což je výrazně méně, než v předchozích dvou letech, řekl v pondělí agentuře Mediafax mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Do konce října LČR zpracovaly 183 tisíc metrů kubických kůrovcového dříví, což je 73,5 procenta stejného období loňska a jen 28 procent roku 2009.

"Potvrzuje se tak trend nastolený v roce 2009. Došlo k významnému zhodnocení našeho úsilí zaměřeného na ochranu lesa. Díky zavedeným ochranným opatřením proti kůrovci jsme dokázali prodat vyšší podíl kůrovcem nepoškozeného dříví za velmi dobré ceny. Kdybychom tato opatření neprovedli, mohlo by to znamenat nižší příjmy státního podniku až o půl miliardy korun,“ upřesnil generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

Letos jako ochranná opatření instalovaly LČR téměř 250 tisíc metrů krychlových lapáků a více než 35 tisíc lapačů, které kůrovci bránily v napadání stojících stromů. "Jedině tak jsme mohli dosáhnout stavu, kdy Lesy ČR již druhým rokem zpracují méně kůrovcem napadených stromů než v Národním parku Šumava," uvedl Sýkora.

Napadených stromů nalezených a zpracovaných bylo v letošním roce od srpna 80 tisíc metrů kubických, což představuje 65 procent stejného období roku předchozího. Lesy ČR se tím blíží takzvanému základnímu neboli zcela bezeškodnému stavu, který představuje přibližně jeden napadený strom na pět hektarů smrkového lesa. Přibližně tři čtvrtiny organizačních jednotek podniku tento parametr v průběhu podzimu splňují, další se mu pak velmi přibližují.

Snížený objem kůrovcového dříví přináší i další podstatný efekt - je více prostoru pro obnovu lesních porostů.

Autor: Bohuslav Štepánek


Přečteno 58x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
Aktivisté na pražské demonstraci volali po odchodu šéfa Národního parku Šumava
Kácení Na Ztraceném končí, na místě je stále 40 aktivistů
Podle ekologických aktivistů by se na Šumavu měli místo dřevorubců vrátit vědci
Lesní odborníci ze Slovenska podpořili NP Šumava v boji proti kůrovci
Kvůli kůrovci zmizely ze Šumavy nejkvalitnější smrky, tvrdí vedení NP Šumava i odborníci

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík