Na Blanensku uhynula v říčce Hodonínce tisícovka pstruhů a raků

1.10.2011
Z pontonu na Vltavě u Střeleckého ostrova byly ve středu 28. října 2011 vypuštěny do řeky tisíce pstruhovitých ryb pro muškařský závod Orvis Cup 2011, který proběhne o víkendu 1. a 2. října 2011. Podle organizátorů akce do pražské Vltavy mezi jezy Štítkovský a Staroměstský zamířilo okolo deseti tisíc pstruhů duhových (o velikosti 30-50 cm), dále tři metráky sivena amerického a 1,5 metráku pstruha potočního. Na snímku vypouštění ryb. MIKULÁŠ KŘEPELKA / MEDIAFAX
Pět jednotek hasičů likvidovalo v sobotu následky úniku neznámé látky do říčky Hodonínky na Blanensku a Vysočině. V znečištěné vodě uhynula asi tisícovka pstruhů a velké množství raků, řekl agentuře Mediafax operační důstojník hasičů.

"Úhyn ryb jsme v Hodonínce zaznamenali od Olešnice až po Štěpánov nad Svratkou v kraji Vysočina," upřesnil dispečer.

Příčinu znečištění vody vyšetřují experti na životní prostředí i policisté.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Haida život v říčce Hodonínce paralyzovala zapáchající pěna. "Při příjezdu záchranářů plavaly na hladině mrtvé rybky," řekl.

K zachycení pěny hasiči hladinu říčky přehradili sorbčními hady z textilu a také nornou stěnou. "Zábrany ale nebyly účinné, protože pěna byla ve vodě rozptýlená," upozornil Haid.

Při zkoumání okolí vyšlo najevo, že zapáchající pěna Hodonínku znečišťovala už v Olešnici a záchranáři ji zjistili až na hranici okresu u Štěpánova. Tam se Hodonínka vlévá do řeky Svratky, informaci o události hasiči proto předali hasičům z Vysočiny, kteří prozkoumali tok říčky na svém území.

Podle svědků se páchnoucí pěna neznámého složení na hladině Hodonínky objevila už v pátek, lidé ji viděli například v Olešnici.

"Podezření, že do říčky unikly nějaké škodliviny z Olešnické mlékárny, se nepotvrdilo," zdůraznil Haid. Při dalším pátrání hasiči zjistili, že pěna, která trávila živočichy v Hodonínce, zřejmě do říčky unikala ucpaným přepadem místní kanalizace.

Zdroj znečistění olešnické kanalizace škodlivými látkami se zatím nepodařilo zjistit. Původ kontaminace odpadních vod zřejmě bude možné určit až podle výsledku laboratorního rozboru sedmi odebraných vzorků vody. "Analýza vzorků potrvá několik dní," konstatoval Haid.

Z téměř dvanáctikilometrového toku Hodonínky od Olešnice na hranici okresu hasiči spolu s pracovníky vodohospodářské firmy sebrali několik set uhynulých malých a středních pstruhů. Šlo o malé rybky ve velikosti od několika centimetrů až po zhruba 20 až 30 centimetrů v celkové hmotnosti několika desítek kilogramů. V Hodoníně hasiči našli také několik uhynulých raků.

U soutoku říčky se Svratkou podle informací hasičů z Vysočiny zatím pozorovatelé úhyn ryb nezjistili. Ekologové ovšem upozornili, že další uhynulé ryby se mohou na hladině říčky objevovat i v příštích dnech.

Autor: Jiří Nováček


Přečteno 83x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
V Marylandu uhynuly dva miliony ryb, může za to prý studená voda
Severomoravské vodovody a kanalizace využívají ke kontrole vody pstruhy
Smogová situace trápí severní Moravu už pátý den
Stovky lidí přidávají podpisy pod petici za čistější ovzduší v Ostravě
Každý Čech vloni v průměru snědl 1,415 kilogramu sladkovodních ryb

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík