Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Ekologické havárie, chemie, potraviny
Aktuality > Ekologické havárie, chemie, potraviny
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

UPDATE: Kejda, která v noci na pátek vytekla z jímky v Seničce na Olomoucku, zamořila již 20 km toku

10.07.2012

TOVAČOV (MEDIAFAX) - (zprávu jsme rozšířili v posledním odstavci o výsledky rozborů vody)

Naředěná kejda pokračuje ve slabé koncentraci k Tovačovu na Přerovsku, i nadále je smrtelná pro vodní organizmy a méně odolné druhy ryb. Během úterý bude pokračovat ředění vody, zasažený je tok asi v délce 20 kilometrů, uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Jímka místního zemědělského statku praskla v noci na pátek. Výkaly se dostaly do přírody a 400 kubíků do říčky Blaty. Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky.

Během úterý začne napouštění čisté vody do řeky Blaty z nádrží, které patří Sigmě Lutín. Během nadlepšování průtoku, kdy čistá voda naředí kontaminovanou řeku, bude pozastavené odsávání kejdy ze dna zdrže v Olšanech, pokračovat bude zase večer.

"V Těšeticích už je momentálně kejda odčerpaná. Situaci řeší místně příslušný vodoprávní úřad. Úhyny ryb monitorují zástupci místní rybářské organizace," doplnila mluvčí.

Pracovníci státního podniku Povodí Moravy odebrali v pondělí vzorky vody. "Z výsledků analýz je zřejmé, že u obce Senička tok již nevykazuje zhoršenou kvalitu vody. Ve vzdutí jezu v Těšeticích byl kvůli zadrženému velkému množství kejdy zaznamenán pokles obsahu rozpuštěného kyslíku pod jeden mikrogram na litr. Obsahy organického znečištění a amoniaku jsou naopak extrémně vysoké. Tento negativní stav je patrný až po obec Stětovice. Nejhorší stav byl zjištěn v úseku Olšany u Prostějova - Štětovice," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Ivana Šlapalová, slapalova@mediafax.cz

Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři