V Novozámeckém rybníku na Českolipsku uhynuly tisíce chráněných škeblí

18.04.2012

ZÁHRÁDKY (MEDIAFAX) - V Novozámeckém rybníce u Zahrádek na Českolipsku uhynuly škeble rybničné. Zoolog Miroslav Honců z českolipského vlastivědného muzea Mediafaxu řekl, že na vině jsou ochránci přírody, ti to odmítají.

Kvůli vypuštění Novozámeckého rybníka v ptačí oblasti u Zahrádek na Českolipsku uhynuly tisíce chráněných škeblí rybničních. Na vině jsou podle zoologa Miroslava Honců z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). "Měli škeble sesbírat a přemístit do jiného nevypuštěného rybníka nebo do potoka," uvedl Honců.

To se ale podle něj nestalo a v bahně teď leží na pět tisíc kusů prázdných schránek "Vznikly tak nenapravitelné škody. I když už byl jednou rybník na delší dobu vypuštěný, nepamatuji si, že by k takovému masakru došlo," řekl Mediafaxu zoolog.

Bohumil Fišer, vedoucí odboru péče o krajinu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR uvedl, že se nic závažného nestalo. "Jakmile se ukázalo, že rybník nebude v předpokládaném termínu napuštěný, přemístili naši pracovníci škeble, ke kterým se jim podařilo dostat po měkkém bahně, do stoky, která stále protéká dnem rybníka. Přesouvat je do jiného rybníka není vhodné, protože každý rybník má svou vlastní specifickou populaci těchto živočichů," vysvětlil agentuře Mediafax Fišer.

Ochránci letos v lednu přenesli asi tisícovku škeblí.

Škeble podle Fišera nadále žijí ve stoce, která protéká dnem rybníka, navíc se v hojných počtech vyskytují i v rybnících a potocích nad Novozámeckým rybníkem. "Není proto důvod, proč by se po napuštění rybníka neměla populace obnovit. Mluví proto i zkušenost, tak zvané letnění rybníků, tedy jejich ponechání během léta bez vody, které patřilo dřív k běžným způsobům hospodaření. Populace vodních živočichů se vždy obnovily," dodal Fišer.

¨Rybník se začne napouštět v okamžiku, kdy bude dokončena oprava stavidlové výpusti. "Do té doby jsme dali přednost bezpečnosti obyvatel a majetku pod Novozámeckým rybníkem," poznamenal Bohumil Fišer.
Národní přírodní rezervace Novozámecký rybník byla vyhlášena v roce 1933 na ploše 357,89 ha jako ornitologická rezervace, hnízdiště vodního ptactva s rákosinami a přilehlými loukami s rašelinnou květenou.

Při pravidelné bezpečnostní kontrole se ukázalo, že pod stavidly Novozámeckého rybníka protéká voda, v roce 2011 byl tento stav vyhodnocen jako kritický, neumožňující další provoz díla. Proto byl při podzimním výlovu rybník vypuštěn a začalo se s opravou plánovanou zhruba na měsíc. Ta se však zkomplikovala kvůli stavu podloží stavidlové výpusti.

Alice Klaubenschalková, klaubenschalkova@mediafax.cz

Přečteno 100x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík