Jihomoravští celníci řešili několik případů přepravy nezdaněné barevné i motorové nafty

17.05.2019
​Šest případů záchytu nelegálně převážených minerálních olejů v celkovém množství téměř 2000 litrů řešili od počátku jara jihomoravští celníci. Únik na spotřební dani přesáhl 22 000 korun. Ve čtyřech případech se jednalo o naftu barvenou nakoupenou v Rakousku, která je určena pouze k vytápění, a nikoliv pro pohon motorů vozidel. Z tohoto důvodu celníci také […]

​Šest případů záchytu nelegálně převážených minerálních olejů v celkovém množství téměř 2000 litrů řešili od počátku jara jihomoravští celníci. Únik na spotřební dani přesáhl 22 000 korun.

Ve čtyřech případech se jednalo o naftu barvenou nakoupenou v Rakousku, která je určena pouze k vytápění, a nikoliv pro pohon motorů vozidel. Z tohoto důvodu celníci také odebrali vzorky pohonných hmot z nádrže auta. V dalších dvou případech se jednalo o běžnou motorovou naftu, která však byla přepravována v nadlimitním množství bez jakéhokoliv dokladu. Ve všech případech byly pohonné hmoty zajištěny a "nelegální přepravci" musí zaplatit dlužnou spotřební daň.

V souladu s evropskou legislativou i českými zákony lze na daňovém území České republiky bez jakéhokoliv dokladu prokazujícího zdanění přepravovat pro osobní spotřebu pohonné hmoty pouze v nádrži vozidla a maximálně jednom kanystru o objemu 20 litrů. V ostatních případech je třeba prokázat jejich zdanění patřičným dokladem (prodejní doklad, faktura) s vyčíslením zaplacené spotřební daně v České republice. V případě, že by se jednalo o převoz pohonných hmot mezi státy Evropské unie je limit pro osobní spotřebu totožný.

Doprava pohonných hmot pro účely podnikání v České republice a mezi státy Evropské unie je umožněna pouze v rámci elektronického systému přepravy a sledování výrobků podléhajících spotřební dani (EMCS) nebo na základě zjednodušeného průvodního dokladu.

Přečteno 6x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík