Ruzyňští celníci zajistili tři tuny chemikálií používaných při výrobě drog

12.06.2019
Koncem minulého týdne bylo pravomocně ukončeno správní řízení se společností dovozce, jehož součástí bylo i zabrání tří tun chemických látek klasifikovaných jako „pre–prekurzory“ drog pro výrobu psychotropních látek. Dvě zásilky zboží deklarované jako „chemikálie pro čištění a dezinfekci prostorů velkých lodí“, každá o hmotnosti 1.500 kilogramů, přiletěly do České republiky z Hong Kongu již v […]

Koncem minulého týdne bylo pravomocně ukončeno správní řízení se společností dovozce, jehož součástí bylo i zabrání tří tun chemických látek klasifikovaných jako "pre–prekurzory" drog pro výrobu psychotropních látek.

Dvě zásilky zboží deklarované jako „chemikálie pro čištění a dezinfekci prostorů velkých lodí“, každá o hmotnosti 1.500 kilogramů, přiletěly do České republiky z Hong Kongu již v prosinci minulého roku. Zajištění zásilek bylo součástí dlouhodobé mezinárodní spolupráce Celní protidrogové jednotky Generálního ředitelství cel a celního úřadu při boji proti možné nelegální výrobě drog. Příjemcem zboží byla česká společnost se sídlem v Praze, která měla, po popuštění zboží do volného oběhu, zajistit dodání do dalšího členského státu EU, kde probíhala vlastní nelegální výroba.

Provedenou expertizou odebraných vzorků v Celně technické laboratoři Generálního ředitelství cel bylo zjištěno, že první zásilka obsahuje čistou organickou sloučeninu metylester 3-oxo-2-fenylmáselné kyseliny, známou také jako „methyl-2-acetoacetate, methyl alpha-acetylphenylacetate nebo MAPA“. U druhé zásilky chemická analýza potvrdila, že zboží je čistá organická sloučenina 3-oxo-2- fenylmáselná kyselina, známá také jako „3-oxo-2-phenylbutanoic acid, 2-Acetyl-2-phenylacetic acid, 2-Phenylacetoacetic acid, 3-Oxo-2-phenylbutyric acid nebo alpha-Acetylbenzeneacetic acid“.

Jedná se o tzv. "pre-prekurzory" drog, které nemají samostatně legální využití a slouží pouze k nelegální výrobě chemické látky benzylmetylketon (BMK), který je prekurzorem drog Kategorie 1 evropských nařízení a je používaný k nelegální výrobě amfetaminů.

Ze zabraných chemických látek by bylo možné vyrobit cca 2400 kilogramů prekurzoru BMK a následně cca 1800 kilogramů amfetaminů, které by se na černém trhu mohly prodat za téměř 2 miliardy Kč (1,8 mld. Kč). Spolu s lednovým záchytem kolegů z CÚ pro hl. město Prahu (také tři tuny) se jedná o významný úspěch při zabránění dovozů "pre-prekurzorů" drog na území České republiky.

Přečteno 7x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík