Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

RIZIKA DOMA
Archiv > Děti > nebezpečí > BĚŽNÁ RIZIKA > RIZIKA DOMA
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP
Rizika DOMADušeníOtravyPády z výškyPopáleniny a opařeninyPořezání a jiná poranění

Popáleniny a opařeniny

Popáleniny a opařeniny jsou poranění, která vznikají vlivem vysokých teplot a mnohdy jsou velmi vážná a mohou ohrozit i život.

Spálit se v bytě můžete například o horký sporák, žehličku, fén nebo kulmu nebo přímo od ohně v krbu, na plynovém sporáku nebo od hořící svíčky. Při manipulaci s otevřeným ohněm – se svíčkami, zápalkami – se můžeme nejen popálit, ale mohl by vzniknout i požár, který je velkým nebezpečím.

V domácnosti hrozí i popálení elektrickým proudem, zejména v případě, že s elektrickými spotřebiči nebudete zacházet podle návodu, že budete strkat kovové předměty do zásuvky nebo sahat mokrou rukou na zapnuté elektrické spotřebiče.

Pamatujte si, že voda a zdroj elektrického proudu, například elektrospotřebiče zapnuté nebo zapojené do zásuvky nebo poškozené elektrické kabely, vedle sebe znamenají vždy velké nebezpečí. Voda je vynikající elektrický vodič a pokud se dostane ke zdroji elektrického proudu, rozvede ho po celé své ploše i po celém těle každého, s kým je v přímém kontaktu. Kromě těžkých popálenin hrozí člověku zástava životních funkcí, tj. dýchání a činnosti srdce.

Opařit se můžete horkým jídlem nebo pitím, párou unikající z hrnce a také horkou vodou z vodovodního kohoutku.

Proto i doma, v prostředí, které dobře známe, musíte dodržovat určitá pravidla:

Popálené nebo opařené místo okamžitě chlaďte proudem studené vody. Nikdy nepoužívejte masti ani zásypy. V případě potřeby okamžitě přivolejte lékaře na čísle 155.

Přidat komentář

Naši partneři