Co by měly vědět děti o sexuálním zneužívání?

Co je sexuální zneužívání?

Dospělý, kterého většinou dobře znáš – může to být někdo z rodiny nebo známý, tě bude chtít objímat a líbat způsobem, který tě uvádí do rozpaků. Cítíš, že je to jiné než pusa od maminky na dobrou noc. Také mazlení a vzájemné dotýkání je jiné. Nerozumíš chování dospělého, stydíš se, že ti sahá na místa, o kterých víš, že by tam sahat neměl. Dospělý ví, že by se tě neměl tímto způsobem dotýkat. Proto se snaží, aby vás nikdo v této situaci neviděl. Říká, že tě má rád, že je to normální, že o tom nikomu nesmíš říct, že je to vaše tajemství. Kupuje si tě pozorností a dárky, nebo tě naopak straší a nutí násilím. Pokud s tebou dospělý dělá věci, které v tobě vyvolávají strach nebo stud, neboj se to říct mamince nebo dospělým, kterým důvěřuješ!

Kdo na tebe smí sahat?

Maminka, tatínek a pan doktor jsou lidé, kteří se starají o čistotu a zdraví tvého děla. Pokud by ses však cítil/a i s nimi špatně a nejistý/á, řekni to dospělé osobě, které důvěřuješ. Ani ostatní osoby, se kterými se stýkáš, ti nesmí dělat takové věci, které v tobě vyvolávají strach nebo stud. Vždy to okamžitě řekni někomu dospělému, třeba mamince nebo tatínkovi.

Co v té chvíli asi cítíš?

Strach, stud, bolest. Snažíš se na to nemyslet, chceš zapomenout. Večer nemůžeš usnout, máš ošklivé sny, pořád to vidíš a cítíš, začneš se bát. Děláš vše pro to, aby se to už nikdy nestalo, ale dospělý si s tebou nakonec udělá stejně to, co chce. Není v tvých silách se mu ubránit. Chceš to někomu říct, ale bojíš se, že ti nikdo neuvěří. Myslíš si, že je to tvoje vina, že za to můžeš sama/sám. Pokud se tě pokusí zneužít někdo cizí, nenech si to líbit a udělej rozruch tak velký, jak jen dokážeš. Křič, kousej, kopej a snaž se co nejrychleji utéct do bezpečí.

Jak tomu předejít ?

 • Nesedej k cizím lidem do auta!
 • Nechoď nikam s cizími lidmi, ani kdyby tě to sebevíc lákalo!
 • Neber si od cizích lidí sladkosti, dárky, ani peníze!

 • Svěř se se svým zážitkem dospělému, kterému důvěřuješ!

Když ti někdo ublíží, máš právo vědět, že:

 • Co se stalo není tvoje vina, ale vina dospělého – ty nejsi špatný/á!

 • Nikdo nemá právo sahat na tvoje tělo – patří jen tobě!

 • Máš právo říct, co se stalo!

 • Máš právo na ochranu, bezpečí a pochopení!

Co bys měl/a udělat?

 • Řekni o svém trápení dospělému, kterému důvěřuješ. Může to být maminka nebo pan učitel.

 • Říkej mu to tak dlouho, až ti uvěří.

 • Nenajdeš-li odvahu, zavolej na Linku bezpečí. S polečně s tebou budeme hledat způsob, jak ti pomoci. Nezůstávej se svými nepříjemnými pocity sám/sama! Linka bzpečí je toto telefonní číslo, na které se dovoláš zdarma - 800 155 555


Přečteno 3938x
Hodnocení:
Autor, zdroj: http://www.detskaprava.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík