Bouře - základní informace

Bouře vzbuzuje u některých lidí obdiv a úctu před silou a mocí přírodních sil, u jiných vyvolává strach a hrůzu, ale u všech by měla vzbuzovat respekt.

Bouře je přírodní silou, která si každoročně vybere i oběti v podobě lidských životů.

V horách se bouře vyskytují častěji než v nížinách a také zde představují daleko větší nebezpečí. V horském prostředí je totiž méně možností bezpečného úkrytu, změny počasí mohou přijít neočekávaně a do bezpečí je většinou také dále než v níže položených oblastech.

Bouře představuje v horách poměrně velké riziko, které si hodně návštěvníků neuvědomuje. Ve střední Evropě bývá průměrně 30 bouřkových dnů v roce. Rakousko je jednou z bouřkově nejaktivnějších evropských zemí. V některých oblastech Rakouska bylo zaznamenáno mezi 8 – 15 tisíci blesků v jediném roce.

Statistické údaje hovoří o třikrát větší pravděpodobnosti, že bude člověk zasažen bleskem, než že získá velkou výhru v loterii.

Bouře bývá doprovázena některým ze svých doprovodných projevů:

  • elektrickými výboji (blesky)
  • srážkami (přívalové deště, krupobití)
  • prudkým větrem či jeho nárazy (tornáda, downbursty)

Z toho důvodu jsou bezpečnostní pokyny rozděleny právě podle těchto jednotlivých kategorií.

Tyto projevy se však většinou nevyskytují samostatně, proto vždy musíme předpokládat jejich možné kombinace. Musíme zohlednit konkrétní situaci a prostředí, v němž se nacházíme, a posoudit který z těchto činitelů za daných okolností pro nás představuje největší nebezpečí - a podle toho se pak zachovat.

Přečteno 2761x
Hodnocení:
Autor, zdroj: http://www.chmi.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík