Jak se chovat při povodni ?

 1. Vyvezte vozidlo z garáže, doplňte pohonné hmoty a zaparkujte ho mimo záplavové území, nebudete-li jej využívat při evakuaci.
 2. Připravte si evakuační zavazadlo pro celou rodinu a vozidlo, budete-li ho využívat při evakuaci.
 3. Přestěhujte potraviny, oblečení nábytek, stroje a zařízení, suroviny a další materiály a cenné věci, které by mohla zaplavit nebo odnést voda, do výše položených míst, nebo do vyšších pater budovy.
 4. Odvezte nebo nezávadně zlikvidujte nebezpečné látky.
 5. Zajistěte ochranu domácímu a hospodářskému zvířectvu vyvedením nebo umožněním opuštění míst ustájení v případě nedostatku času. Domácí mazlíčky vezměte s sebou nebo je přestěhujte do vyšších pater a zásobte je vodou a jídlem.
 6. Při zaplavování budovy nebo i po přerušení dodávky uzavřete hlavní přívod plynu a vody, vypněte přívod elektrického proudu. Ale POZOR ! - Nedotýkejte se elektrických spotřebičů pod proudem máte-li mokré ruce nebo stojíte-li ve vodě.
 7. V případě zaplavování domu a nezvládání ochrany vlastní silou a prostředky včas požádejte o pomoc povodňový orgán obce.
 8. Nezůstávejte v místě, kde byste mohli ohrozit život svůj a svých blízkých, zbytečně neriskujte, jednejte v klidu a s rozvahou.
 9. Máte-li možnost, přesuňte se k příbuzným nebo známým mimo zaplavená území.
 10. Jsou-li vytvořena evakuační zařízení, bude vám zde lépe než v zatopeném území a jeho bezprostředním okolí.
 11. Prostřednictvím samosprávy a státní správy je organizována účinná humanitární pomoc.
 12. Dodržujte zásady pro opuštění bytu.

Tipy pro pohyb v zaplaveném území:

 • nepřecházejte tekoucí vodu; stačí hloubka cca 15 cm, aby vám proudící voda podrazila nohy. Musíte-li do vody vkročit, vybírejte si místa, kde je vody klidnější a kontrolujte si hloubku vody před vámi, např. tyčí.
 • nevjíždějte do zatopených míst. Uváznete-li s vaším vozem v zaplaveném místě, snažte se co nejrychleji dostat z vozu na vyvýšené místo je-li to pro vás bezpečné. Vozidlo může být vodou velmi snadno odneseno do větší hloubky.
 • neparkujte při nebezpečí vzniku povodně vaše vozidlo na březích potok, řek či kanálů.

 

Přečteno 7290x
Hodnocení:
Autor, zdroj: materiály MV ČR a HZS ČR
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík