Požár - základní informace

V roce 2012 zasahovali hasiči u více než 20 000 požárů, při kterých zemřelo 125 osob a 1 286 osob se zranilo. Celkové škody dosáhly částky téměř 3 miliardy korun.

Nejtragičtější jsou v převážné většině požáry v domácnostech. Těch bylo ve stejném roce 2 684 a celková výše škod se vyšplhala přes 430 milionů. Tyto požáry si vyžádaly 71 lidských životů a 643 lidí při nich bylo zraněno.

Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v domácnostech jsou nedbalost či neopatrnost, technická závada a úmyslné zapálení.

Požáry obecně ovšem mohou vzniknout i působením přírodních živlů (blesk, velká sucha), mohou vznikat v souvislosti s jinými mimořádnými událostmi, jsou často jejich doprovodným jevem (zemětřesení, bouřky, zřícení, havárie, nehody a další) či je způsobí člověk svou nedbalostí nebo záměrem.

Základem snížení dopadu požáru na životy a majetek je jeho včasné odhalení. Nejjednodušší cestou, jak toho docílit, je instalace jednoduchých hlásičů požárů. Každý z nás by měl být schopen uhasit malý požár v jeho samotném začátku tak, aby se sám nevystavil nebezpečí zranění. Měli bychom být schopni použít správným způsobem hasicí přístroj, hasicí roušku nebo hadici z hydrantu.

Základem pro přežití může být i znalost evakuačních cest na místech, kde se právě nacházíme (zaměstnání, kino, divadlo, hotel či klub).

Přečteno 35195x
Hodnocení:
Autor, zdroj: materiály MVČR a HZS ČR
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík