První pomoc krok za krokem

Prvním problémem při poskytování první pomoci je začít. Druhým problémem je začít správně. Lidé často nevědí, co je nejdůležitější a co udělat jako první. Buď neudělají nic, nebo se vrhnou do záchrany bezhlavě a bez rozmyslu. Často ohrozí sami sebe a postiženému nepomohou.

Podívejte se na tři kroky, které slouží jako univerzální postup k poskytování první pomoci. Přečtěte si, co udělat jako první, co jako druhé. Co je nejdůležitější a na co nesmíte zapomenout. Slovo "postup" znamená, že musíte jít postupně. Od prvního kroku ke třetímu, žádný nesmíte vynechat, přeskočit. Vracet se, je občas nutné. Každý krok má svůj název - Rozhlédni se, Reaguj, Rozmýšlej. Každý krok má svůj začátek a konec, je jasně ohraničený. Musíte vědět, ve kterém kroku zrovna jste.

První krok - Rozhlédni se!
Zastav se, co nejvíc se uklidni a rozhlédni se, co se stalo. Nehrozí žádné nebezpečí? Co se vlastně stalo? Nemůže se mi to stát taky? Tady se zachraňují životy všech, co jsou dosud zdrávi.

Například u dopravní nehody se rozhlédneš, vezmeš si reflexní vestu a nejprve postavíš trojúhelník, aby do havarovaného auta nevrazilo další. Pokud je provoz příliš velký, zavoláš odbornou pomoc. První krok většinou trvá vteřiny. Nehrozí-li nebezpečí, můžeš přejít k druhému kroku.

Druhý krok - Reaguj!
Tady řešíš stavy ohrožující život. Tento krok je třeba mít naprosto zautomatizovaný, není čas na přemýšlení a vzpomínání jak to vlastně bylo. Patří sem přístup k člověku v bezvědomí, volání záchranky, resuscitace a zástava masivního krvácení. V případě, že postižený odpovídá a nekrvácí, můžeš přejít ke kroku číslo tři.

Třetí krok - Rozmýšlej!
Nehrozí žádné nebezpečí a postižený akutně neumírá - máš čas přemýšlet. Je čas vyptat se zraněného na důležité věci, pořádně si prohlédnout zranění a prohledat, jestli nemá ještě nějaké jiné. Pokud jsi zavolal záchranku, uvědom si jak se k tobě nejrychleji dostane (ukazatel u cesty, otevřené dveře apod.).

Podívej se na příklady:

Člověk ležící pod lešením v bezvědomí:

  1. Rozhlédni se - zda nehrozí nebezpečí. Můžu ke zraněnému jít blíž? Nemůže na mne ze shora něco spadnout?  Opravdu postižený spadl? Z jaké výšky?
  2. Reaguj - na ohrožení života. Zjisti stav vědomí, jestli dýchá a volej záchranku. Protože je to po pádu, nebudeš s postiženým zbytečně hýbat.
  3. Rozmýšlej - jak se k tobě záchranka dostane, neustále sleduj dýchání.

Klíště

  1. Rozhlédni se - možná má klíště ještě někdo další (třeba ty sám.. :) - je dobré se později prohlédnout.
  2. Reaguj - postižený klíštětem odpovídá a masivně nekrvácí - výborně.
  3. Rozmýšlej - jak nejlépe vyndat klíště apod...

Zlomená noha na sjezdovce

  1. Rozhlédni se - jak se mu to stalo, je situace na sjezdovce taková, že se může zranit někdo další? Pokud s pacientem nebudu hýbat, nemůže do nás někdo narazit? Potřebuji někoh,o aby dával pozor a mával na přijíždějící lyžaře.  Postižený se stále podchlazuje ležením na zemi.
  2. Reaguj - křičí, tedy dýchá a tepe mu srdce, kontrola nohavice kombinézy, zda nekrvácí.
  3. Rozmýšlej - Volej horskou službu nebo 155, izoluj pacienta hlavně od země. Jak je dostupné místo, neměl by jít někdo naproti mávat?
Přečteno 20453x
Hodnocení:
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík