Resuscitace nebo-li oživování

Jsou tři základní životní funkce - vědomí, dýchání a krevní oběh. Porucha jedné těchto funkcí vyvolá vždy poruchu ostatních. A tak například člověk postižený nehodou nebo náhlou příhodou může upadnout do bezvědomí. Zástava krevního oběhu je již na hranici smrti. Je nutné znát základní pomoc, které říkáme resuscitace.

Co resuscitace zahrnuje?

  • stlačování hrudníku - masáž srdce (podpora krevního oběhu)
  • záklon hlavy (zajištění průchodnosti dýchacích cest)
  • umělé dýchání z úst do úst

Co k resuscitaci potřebuješ?

  • K provedení resuscitace nepotřebuješ žádné speciální pomůcky. Vše, co je potřeba k resuscitaci, má každý z nás u sebe.
  • Nácvik resuscitace však prováděj pouze pod školeným dohledem! Vždy je lepší, když ti někdo zkušený vše ukáže a poradí ti, jak správně postupovat.  Správnou sílu a rytmus stlačování se naučíš na umělé figurině.

Jak se resuscitace dělá?

Dospělí:

  • Poklekni k postiženému a zjisti jeho reakci na oslovení a zatřesení rameny. Nezdržuj se kontrolou tepu a rovnou zkontroluj dýchání. Uvolni dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady.
  • Sleduj, zda vidíš, slyšíš i cítíš, že postižený volně a pravidelně dýchá (zvedá se mu hrudník či břicho, z úst nebo nosu mu proudí vzduch).
  • Před zahájením resuscitace nezapomeň zavolat záchrannou službu na číslo 155. Resuscitaci začni masáží srdce postiženého.
  • Masáž srdce kombinuj s umělým dýcháním. Po 30 stlačení hrudníku zakloň postiženému hlavu a 2x mu vdechni vzduch do plic. Nezvedá-li se mu při vdechnutí hrudník, zkontroluj dýchací cesty. Dále pokračuj stlačováním hrudníku.

Pamatuj si, že pokud provádíš resuscitaci u dospělého člověka, musíš provést 30 stlačení hrudníku a pak 2 vdechy. Toto opakuješ tak dlouho, dokud nepřijede odborná pomoc, případně dokud se postižený nezačne sám hýbat, dýchat nebo otevírat oči. Nejdůležitější je stlačování hrudníku nepřerušovat. Pokud nejsi v provádění umělého dýchání proškolený, nebo nechceš dýchání provádět po celou dobu pouze stlačuj hrudník frekvencí min. 100/min.

Miminka a malé děti
Velkou pozornost věnuj resuscitaci miminek a malých dětí! Miminka se téměř vždy dusí, proto po uvolnění dýchacích cest a zjištění, že nedýchá nebo nedýchá normálně, začni s 5 umělými vdechy. Pak začni s masáží srdce. V případě, že provádíš resuscitaci cca jednu minutu, přivolej záchrannou službu a potom v resuscitaci pokračuj.

I zde platí, že resuscitaci provádíš až do chvíle, než přijede odborná pomoc nebo se miminko nezačne samo hýbat nebo zřetelně pravidelně dýchat.?

Přečteno 12278x
Hodnocení:
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík