Pokousání zvířetem

Pokousání může potkat každého z nás, dospělého i dítě. Může být povrchní i hluboké. V některých případech může dojít i k ukousnutí prstů např. zvířaty v zoologické zahradě, třeba opicí při nedovoleném krmení. Pokousání zvířetem, ale i člověkem se velice špatně hojí a je zdrojem častých hnisavých komplikací. Rizikem je i možnost nakažení vzteklinou u neočkovaného zvířete.

Prevence:
Prevence proti pokousání je velmi jednoduchá. Nikdy nehlaď cizí zvířata, neprovokuj a nedráždi ani ta, která s tebou žijí. Nestrkej ruce ke zvířatům v zoo a nekrm je. Vyhýbej se lesní zvěři, pokud není lesní zvěř plachá, nepřibližuj se k n,í ani na ni nesahej, hrozí nebezpečí vztekliny.

První pomoc:
Při kousnutí zvířetem ránu a její okolí nejprve vydesinfikuj, např. jodem, septonexem apod. Pak poraněné místo překryj čistým kouskem látky a vyhledej lékaře. Rychlé ošetření rány omezí případné budoucí komplikace. Ošetření u lékaře nenechávej na druhý den! U pokousání psem zjisti totožnost majitele zvířete tak, aby mohl předložit očkovací průkaz zvířete, nebo nechat psa v pozorování veterináře. Jinak by ses musel podrobit očkování proti vzteklině. U vážnějších poranění ihned volej na číslo 155 lékařskou pomoc.

Přečteno 2013x
Hodnocení:
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík