Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Výcvik, prevence, příprava
Aktuality > Výcvik, prevence, příprava
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Letečtí záchranáři spolu s hasiči nacvičovali záchranu tonoucích z probořeného ledu

31.01.2019
Jednou z možností, jak provést co nejrychlejší záchranu člověka, pod kterým se na zamrzlé vodní ploše propadl led, je využití vrtulníku letecké záchranné služby, která v obdobných případech spolupracuje s hasičským záchranným sborem. A právě tento typ zásahu byl námětem společného výcviku LZS a skupiny hasičských leteckých záchranářů z hradecké centrální stanice. Do ledové vody […]

Jednou z možností, jak provést co nejrychlejší záchranu člověka, pod kterým se na zamrzlé vodní ploše propadl led, je využití vrtulníku letecké záchranné služby, která v obdobných případech spolupracuje s hasičským záchranným sborem. A právě tento typ zásahu byl námětem společného výcviku LZS a skupiny hasičských leteckých záchranářů z hradecké centrální stanice. Do ledové vody se cvičně propadli figuranti na slepém rameni řeky Labe v Hradci Králové nedaleko heliportu LZS.

Cílem společné akce byl nácvik postupů záchrany za využití podvěsu pod vrtulníkem a zároveň nácvik společné komunikace mezi posádkou vrtulníku a leteckým záchranářem. Ti totiž musí celý zásah načasovat tak, aby byl podchlazený a vyčerpaný tonoucí co nejméně ohrožován rotorovým vírem vrtulníku. V praxi to znamená rychlý přílet vrtulníku s jeho následným zavisením nad postiženým v bezpečné výšce. V průběhu tohoto manévru zároveň k tonoucímu z paluby slaňuje hasič, který jej okamžitě zajišťuje speciálním postrojem. Po připevnění postroje oběti k lanu následuje rychlé vyproštění z vody na břeh. Koordinaci celého manévru má na starosti letecký zdravotnický záchranář v roli navigátora a vysazovače.

Dobré rady hasičů a zdravotnických záchranářů – jak se bezpečně pohybovat na ledu a jaká je první pomoc při propadnutí do zmrzlé vody?
V prvé řadě musíme led zkontrolovat, zda je jeho tloušťka pro pohyb osob bezpečná. Rozhodně se nedoporučuje vstupovat na led o tloušťce menší než 12 cm v případě stojatých vod. Pokud se jedná o zamrzlou hladinu pohybující se vody, musí být led vždy ještě silnější. Pokud začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli.

Po ledové ploše se nepohybujeme ve skupinách a mezi jednotlivci by měla být udržována vzdálenost asi 5 m. Doporučujeme nosit s sebou záchranné pomůcky tzv. Ice Picks (ledové bodce) – krátké kovové hroty s rukojetí, pomocí kterých se můžeme dostat z vody sami. Dále by měli být lidé oblečeni do oděvů z umělých vláken (tzv. funkční prádlo), které v případě propadnutí se do vody nenasakuje vodu jako přírodní materiály (bavlna, vlna).

Pokud dojde k proboření ledu, je nezbytné dbát na vlastní bezpečnost a zvážit riziko, vyplývající z případné amatérské záchranné akce. Vždy je nezbytné ihned aktivovat IZS prostřednictvím tísňových linek.

První pomoc člověku, vyproštěnému z ledové vody spočívá především v zajištění tepelného komfortu. Pokud je oběť při vědomí, je na místě opatrné vysvlečení mokrých svršků a převlečení do suchého oblečení. Máme-li po ruce např. autolékárničku, můžeme postiženého zabalit do termoizolační fólie. U nemocných v bezvědomí je nutné zkontrolovat základní životní funkce a v případě potřeby ihned zahájit neodkladnou resuscitaci. S první pomocí pomohou volajícím na tísňovou linku 155 zdravotničtí operátoři, kteří v těchto případech zůstávají s volajícím v kontaktu až do příjezdu výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby.

Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Přidat komentář

Naši partneři