V horkých a slunečných dnech se vozidlo stává život ohrožující pastí

9.06.2019
V horkých dnech se z vozidla stává nebezpečná past! Ve vozidle nenechávejte děti ani zvířata! Teploty okolo 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti. Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia. Prudký nárůst vnitřní teploty může vyvolávat značné zdravotní problémy. Lehce pootevřené […]

V horkých dnech se z vozidla stává nebezpečná past! Ve vozidle nenechávejte děti ani zvířata!

Teploty okolo 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti. Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia. Prudký nárůst vnitřní teploty může vyvolávat značné zdravotní problémy. Lehce pootevřené okénko, či parkování ve stínu, nedokáže nárůstu vnitřních teplot nijak výrazněji zabránit. V uzavřeném autě nelze ponechávat malé děti, ani zvířata. V horkém počasí může během 10–15 minut teplota uvnitř automobilu dosáhnout až 65 °C. Nikdy nevíte, která situace vás zdrží, a jak dlouho budete skutečně pryč. Riskujete tak jejich život a zdraví! Vozidlo se tak stává smrtelně nebezpečnou pastí. U dospělých lidí dochází při přehřívání organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. To však neplatí pro malé děti a zvířata. Zvyšující se teplota v uzavřeném vozidle může být pro ně smrtelně nebezpečná.

Youtube Video
Podívat se na video

Zvířata nemají žádné potní žlázy a svůj organismus mohou ochlazovat pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný, jejich srst k rychlému přehřívání napomáhá. Proto mají zvířata v těchto horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla. Pokud zvíře ponecháte v automobilu, nebo uvázané např. před obchodem, na slunci, bez stínu a pitné vody, jejich přehřátí je vážný problém, v jehož důsledku pak riskujete jejich zdraví či život.

Kdo proto ve vedrech objeví v nějakém autě zavřené dítě nebo zvíře, měl by neprodleně upozornit městskou policii na tísňové lince 156.

Přečteno 21x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík

Reflexní tkaničky

Cena: 2.72 EUR