Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Bouře, záplavy, vichřice, kalamity
Aktuality > Bouře, záplavy, vichřice, kalamity
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Na jihu Čech řádily bouřky, vyvracely stromy

7.07.2012
Noční bouřka, která se 2. července 2012 okolo 22 hodiny přehnala nad Prahou, přinesla kromě prudkých srážek i ohnivou podívanou v podobě blesků. Na snímku pohled z rozhraní Malešic a Hrdložez nad západní obzor, kde právě udeřil blesk. VÍT DRBAL / MEDIAFAX
Popadané stromy likvidovali po pátečních odpoledních bouřkách hasiči na jihu Čech. Policisté museli také dočasně uzavřít silnici na Jindřichohradecku, informoval policejní mluvčí Milan Bajcura.

"Dočasně jsme museli uzavřít silnici z Člunku na Kunžak a směrem na Studenou, hasiči tu odklízejí popadané stromy," uvedl Bajcura.

"Celkem vyjížděli hasiči ke třem desítkám případů, jednalo se hlavně o popadané stromy. V Blažejově na Jindřichohradecku se protrhla hráz rybníka, evakuace ale nebyla zapotřebí," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Bouřky nejvíce řádily na Českokrumlovsku a na Jindřichohradecku.

Bouřka opět řádila v Olomouckém kraji

U desítek událostí zasahovali v pátek večer a v noci na sobotu hasiči Olomouckého kraje. V drtivé většině likvidovali spadené stromy, na Přerovsku zasahovali u dvou případů požárů po úderu blesku, uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Bouřka přes Olomoucký kraj přešla bez vydatného deště a hasiči pouze v Hlubočkách na Olomoucku odstraňovali naplaveniny a ucpání strouhy z lesa nedaleko zahrad rodinných domů.

Na Prostějovsku jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů přejížděly od události k události. Jen v samotném Prostějově likvidovali hasiči více než deset spadených stromů či mohutnějších větví.

V Olomouci v centru města hasiči odstranili několik uvolněných plechů na jednom z hospodářských objektů. Velký strom přes celou cestu na chvíli zastavil průjezd komunikací u Gorazdova náměstí a opět i více spadených stromů blokovalo R35. U souběžné komunikace na Skrbeň hasiči odstranili spadený strom na osobní vozidlo, což se naštěstí obešlo bez zranění.

Čtyři jednotky hasičů likvidovaly požár střechy rodinného domku po úderu blesku v obci Veselíčko na Přerovsku. „ Jednalo se pouze zahoření v trámech střechy objektu. Hasiči poté provedli závěrečný průzkum termokamerou pro vyloučení možných skrytých ohnisek. Majitelce objektu se během zásahu udělalo nevolno, a proto ji hasiči povolali lékařkou pomoc zdravotnické záchranné služby,“ uvedl mluvčí.

Další požár zřejmě po úderu blesku likvidovali hasiči v Přerově. Hořel strom, který hasiči po uhašení skáceli.

Bouřka na Šumpersku nezpůsobila větší škody. ke spadeným větvím vyjížděli hasiči pouze ve dvou případech.

Jihomoravské hasiče zaměstnala bouřka, na Hodonínsku zapálil blesk zásobník zemního plynu

Na více než 80 místech zasahovali v noci na sobotu hasiči v Jihomoravském kraji kvůli bouřkám. U Dambořic na Hodonínsku zapálil blesk část nadzemní technologie podzemního zásobníku zemního plynu, řekl Mediafaxu mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Bouřka s poryvy větru a přívaly vody se podle Haida projevila ve všech okresech. "Nejvíce práce jsme měli na Brněnsku a v krajském městě, kde jsme zasahovali ve 35 případech. Na 18 míst jsme vyjížděli na Vyškovsku, takřka 15 zásahu registrujeme na Hodonínsku, 10 na Břeclavsku a sedm na Blanensku," vyjmenoval Haid.

Bouřka nejčastěji vyvracela stormy a větve, které v řadě míst zatarasily silnice. "Padající kmeny poškodily také zaparkovaná auta a ploty. Vyjížděli jsme ale také k poškozeným střechám," uvedl mluvčí s tím, že v Telnici na Brněnsku utrhl vítr celkou plechovou střechu, kterou odnesl až na silnici.

Přívaly vody zanesly na řadu silnic vrstvy bláta z okolních polí. "Ve Vážanech na Blanensku utrhla voda podmáčený svah na silnici a část obce odřízla od okolí," řekl Haid.

U Dambořic na Hodonínsku zapálil blesk část nadzemní technologie podzemního zásobníku zemního plynu. "Lidé nám volali, že viděli z místa šlehat plameny do výše několika desítek metrů. Na místo vyrazilo 10 jednotek. Při jejich příjezdu hořel plyn ze dvou nadzemních komínů. Díky bezpečnostnímu zajištění zásobníku a okamžitému zásahu pracovníků obsluhy zařízení plameny rychle slábly," doplnil Haid, podle kterého hasiči po půl hodině požár zlikvidovali.

Na mnoha místech jednotky čerpaly vodu ze zatopených sklepů.

Hasiči na Vysočině odstraňovali kvůli bouřce z komunikací popadané stromy

Hasiči Kraje Vysočina zaznamenali od pátečního večera v souvislosti s počasím na kontě 88 výjezdů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy, nejvíce zasaženým okresem bylo Havlíčkobrodsko, sdělila v sobotu agentuře Mediafax mluvčí hasičů Petra Musilová.

"Nejprve zasáhl silný vítr s prudkým deštěm Třebíčsko a Pelhřimovsko. Později také Havlíčkobrodsko, které se stalo nejvíce postiženým okresem. Zaznamenali jsme tam 33 výjezdů," uvedla Musilová.

Podle ní hasiče nejvíce zaměstnaly popadané stromy, které na komunikacích bránily plynulému provozu.

Na Pelhřimovsku zaevidovali hasiči 28 výjezdů. Na Třebíčsku 15 s tím, že vítr utrhl v Třebíči plechovou střechu u dvou panelových domů.

Na Jihlavsku vyjížděly jednotky ke 12 případům, na Žďársku nezasahovaly vůbec.

Romana Vébrová, Ivana Šlapalová, Lenka Horáková


Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři