Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Ekologické havárie, chemie, potraviny
Aktuality > Ekologické havárie, chemie, potraviny
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Hasiči povolali k požáru lesa u Bzence speciální útvar a armádní vrtulník

25.05.2012
Hasiči v pátek odpoledne stále nemají pod kontrolou rozsáhlý požár lesa u Bzence na Hodonínsku. Povolali jsme speciální těžkou techniku z Hlučína a armádní vrtulník, řekla Mediafaxu Alena Baštincová z jihomoravských hasičů.

"Situace je stále stejná. Požár jsme dosud nelokalizovali. Jednotky přemisťujeme podle potřeby," uvedla Baštincová.

K 16. hodině s požárem bojovalo 107 jednotek požární ochrany s celkem 188 kusy techniky.

Podle Baštincové by měl být na cestě k požáru záchranný útvar z Hlučína se speciální technikou. "Útvar má speciální tank, který se dostane tam, kam my ne, a také mnohem větší cisterny," sdělila Baštincová s tím, že na místě zasahují dva vrtulníky, požární letadlo a dorazit by měl také armádní vrtulník.

"Před 15. hodinou odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenský vrtulník s bambi vakem. Připojí se k hasičským jednotkám zasahujícím proti požáru poblíž Bzence," řekla Mediafaxu mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jana Růžičková.

Požár zhruba 600 hektarů borového lesa mezi Bzencem, Vracovem, Vacenovicemi a Ratíškovicemi na Hodonínsku vypukl ve čtvrtek odpoledne. Oheň se nedaří zvládnout, uhašená místa znovu rozfoukává vítr.

Zásah jednotek je mimořádně složitý, hoří totiž špatně přístupné jádro Bzenecké doubravy v okolí turistické základny Littner. tu museli záchranáři vystěhovat. Evakuaci obyvatel okolních obcí však zatím nezvažují.

Do boje s živlem se zapojilo na 200 hasičů z 35 sborů. "Nepřetržitě se střídáme. Ve čtvrtek zasahovali hlavně hasiči z Hodonínska, kvůli zvláštnímu stupni jsme ale během pátku povolali také jednotky z Vyškovska, Brněnska a Břeclavska," řekl Mediafaxu velitel štábu Martin Červenka.

Ten označil za nepřítele hasičů neprostupný terén, velkou plochu, vítr a sucho. Hasičská auta měla v noci problém vyhýbat se a některá z nich zapadla.

Příčinu požáru zatím hasiči neznají. "Prověřujeme a vyšetřujeme zatím všechny možné verze, žádnou jsme nepotvrdili ani nevyloučili," uvedl Červenka.

Celou oblast v okolí požáru záchranáři uzavřeli, z bezpečnostních důvodů ji hlídají policisté. Během zásahu se dva hasiči nadýchali zplodin a skončili v nemocnici. Podle Červenky by měli být v pořádku.

V okolí Bzence a Strážnice na Hodonínsku se rozkládají rozsáhlé, převážně borovicové lesy. Národohospodáři je tam vysadili v polovině 19. století, aby na území takzvané Moravské Sahary zabránili postupnému rozšiřování písečných dun. Bzenecká doubrava o rozloze zhruba 12 tisíc hektarů patří k nejteplejším a nejsušším místům České republiky vůbec, část území je přírodní rezervací a evropsky cennou krajinou, zahrnutou do systému Natura.

Lenka Horáková, Jiří Nováček


Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři