Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Požáry, výbuchy, exploze
Aktuality > Požáry, výbuchy, exploze
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Hoří 600 hektarů Bzenecké doubravy, na místě zasahuje 35 hasičských sborů

25.05.2012
Hasiči v pátek 25. května 2012 druhým dnem likvidují požár u Bzence na Hodonínsku, u kterého zasahovalo na 35 jednotek a okolo 200 hasičů. LENKA HORÁKOVÁ / MEDIAFAX
Pětatřicet jednotek hasičů bojuje v pátek druhý den s ničivým požárem zhruba 600 hektarů borového lesa mezi Bzencem, Vracovem, Vacenovicemi a Ratíškovicemi na Hodonínsku. Oheň se nedaří zvládnout, uhašená místa znovu rozfoukává vítr, řekl agentuře Mediafax operační důstojník jihomoravských záchranářů.

Zásah jednotek je mimořádně složitý, hoří totiž špatně přístupné jádro Bzenecké doubravy v okolí turistické základny Littner. Hasiči proto musí řešit nepřetržitě potíže s nedostatkem vody.

Velitel zásahu Martin Červenka agentuře Mediafax řekl, že u ohně zasahuje 200 hasičů z 35 hasičských sborů. "Nepřetržitě se střídáme. Ve čtvrtek byli v akci hlavně hasiči z Hodonínska, nyní je střídají kolegové z Vyškovska, Brněnska a Břeclavska," řekl.

Za hlavní nepřítele hasičů označil velitel zásahu velkou plochu požáru, neprostupný terén, vítr a velké sucho. "Tráva je vyschlá, ve čtvrtek navíc hodně foukalo. Na jedné straně jsme oheň uhasili, vítr ale hned přenesl oheň o třicet metrů dál," řekl. Požár před pátečním polednem ještě podle Červenky hasiči nestačili lokalizovat. "Plameny se moc nešíří, snažíme se je udržet v mezích," řekl velitel. Terén je podle něj nepřehledný, hasičská auta se proto nemohla v noci vyhýbat. "Pár vozidel v terénu zapadlo, volili jsme proto různé objížďky, noc byla totiž hodně složitá na orientaci," vyvětlil Červenka.

Hašení ohně, který vypukl ve čtvrtek odpoledne, může trvat podle Červenky i celý pátek. Lidé bydlící v okolních obcích se podle něj zatím nemusejí obávat přímého ohrožení.

Příčinu požáru zatím hasiči neznají. "Prověřujeme a vyšetřujeme zatím všechny možné verze, žádnou jsme nepotvrdili ani nevyloučili," řekl.

Hasiči bojují s čtyřmi ohnisky požáru najednou, plameny podporuje vítr. Hořící les pomáhají zalévat vodou také dva vrtulníky a letadlo z Brna, Prahy a Zlína. Záchranáři zřídili přímo na místě speciální štáb velení, který koordinuje postup všech jednotek. Muži se při hašení pravidelně střídají. Podle dispečinku je spáleniště zhruba čtyři kilometry dlouhé a jeden a půl kilometru široké. Mohutné sloupce kouře je možné pozorovat ze vzdálenosti pětatřiceti kilometrů, spad popílku i zápach ze spáleniště ohlásili lidé i v pětadvacet kilometrů vzdáleném Radějově v Bílých Karpatech nebo v Holíči na Slovensku. Svědkové mluví o apokalyptické podívané.

Celou oblast v okolí požáru záchranáři uzavřeli, z bezpečnostních důvodů ji hlídají policisté.

Záchranáři museli vystěhovat turistickou základnu na Littneru. Evakuaci obyvatel zatím velitelé zásahu nezvažují, ohnisko požáru je vzdálené zhruba pět až sedm kilometrů od nejbližších měst a vesnic, kterými jsou Bzenec, Vracov, Ratíškovice a Vacenovice. V době vzniku požáru nebyl podle dispečerky v turistickém zařízení Littner žádný člověk.

Požár postupuje především na jihovýchod. Nedaleko od jeho epicentra vede frekventovaná železniční trať mezi Břeclaví a Přerovem. Železničáři na ní provoz zatím nemuseli přerušit.

Starosta Bzence na Hodonínsku Pavel Čejka (KDU-ČSL) agentuře Mediafax řekl, že tak rozsáhlý požár region nepamatuje. "Hoří u nás poměrně často, požáry jsou ale vždy menšího rozsahu," řekl. Dodal, že některé z nich vznikají v létě i od jisker kol projíždějících vlaků. To však není případ zmíněného požáru, základna Littner totiž leží stranou veškerého provozu. Je natolik odlehlá, že místo s oblibou vyhledávají ke svým závodům orientační běžci.

V okolí Bzence a Strážnice na Hodonínsku se rozkládají rozsáhlé, převážně borovicové lesy. Národohospodáři je tam vysadili v polovině 19. století, aby na území takzvané Moravské Sahary zabránili postupnému rozšiřování písečných dun. Bzenecká doubrava o rozloze zhruba 12 tisíc hektarů patří k nejteplejším a nejsušším místům České republiky vůbec, část území je přírodní rezervací a evropsky cennou krajinou, zahrnutou do systému Natura.

Jiří Nováček


Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři