Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Ekologické havárie, chemie, potraviny
Aktuality > Ekologické havárie, chemie, potraviny
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Kejda, která vytekla z jímky na Olomoucku, míří do Moravy

12.07.2012
Kejda, která unikla v pátek v Seničce na Olomoucku z prasklé jímky do říčky Blaty, pokračuje ve slabé koncentraci dále po toku. Vlna znečištění postoupila a dosáhla dolního úseku u ústí Blaty do Moravy, uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Povodí Moravy ve čtvrtek odebralo další vzorky po celém toku Blaty, které byly analyzovány ve vodohospodářské laboratoři.

„Koncentrace rozpuštěného kyslíku je stále velmi malá, což je způsobeno intenzivními chemickými a mikrobiologickými procesy, které zde probíhají. Postupně se v porovnání s předchozími dny však snižuje množství amoniaku i organického znečištění,“ uvedla mluvčí.

Ve středu byl nejhorší stav v úseku Štětovice – Tovačov. Monitoring také prokázal, že kejda se nadále drží v nadjezích nade dnem.

„Vzorky jsme odebrali i v řece Moravě, a to jeden kilometr pod ústím Blaty. Vzorky z Moravy zatím neprokázaly zhoršenou kvalitu vody a ohrožení vodního ekosystému,“ doplnila Tomíčková.

Jímka místního zemědělského statku praskla v noci na pátek. Výkaly se dostaly do přírody a 400 kubíků do říčky Blaty. Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky.

Ivana Šlapalová


Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři