Kvůli požáru haly na skládce v Úholičkách byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu

1.05.2018
V poslední dubnový den roku 2018 byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje přesně ve třináct hodin oznámen požár haly na recyklaci odpadu v Úholičkách v okrese Praha-západ. Už z prvotního ohlášení bylo zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu, proto operační důstojník vyhlásil ihned druhý stupeň požárního poplachu. K místu tak […]

V poslední dubnový den roku 2018 byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje přesně ve třináct hodin oznámen požár haly na recyklaci odpadu v Úholičkách v okrese Praha-západ.

Už z prvotního ohlášení bylo zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu, proto operační důstojník vyhlásil ihned druhý stupeň požárního poplachu. K místu tak zamířilo deset profesionálních, podnikových a dobrovolných jednotek.

V době jejich příjezdu byla hala o rozměrech 20 x 50 metrů požárem zcela zasažena a zároveň požár zachvátil i nabalíkovaný materiál před halou. Hasiči se prvotně soustředili na záchranu dalších objektů v těsném sousedství haly, mezi kterými byla i nadzemní nádrž s pohonnými hmotami. Zároveň s příjezdem prvních jednotek bylo zřejmé, že hydrantová síť, kterou je areál vybaven, má nedostatečnou kapacitu pro tak rozsáhlý zásah. Proto velitel zásahu rozhodl o vyhlášení třetího stupně požárního poplachu a požádal o povolání dalších sil a prostředků. K požáru, který byl viditelný z velké dálky, postupně vyrazilo ještě téměř třicet jednotek – v rámci mezikrajské výpomoci i z HZS hlavního města Prahy.

Pro lepší koordinaci likvidačních prací byl přímo v areálu firmy zřízen štáb velitele zásahu, odkud byly nasazovány jednotky do vytvořených sektorů. Hasičům se postupně dařilo snižovat intenzitu požáru za využití mnoha C proudů s pěnou. Vzhledem k tomu, že hořel převážně recyklovaný odpad v podobě papíru a plastů, byla na místo vyslána také jednotka z Chemické laboratoře Kamenice na monitorování ovzduší. Kromě toho chemici odebrali i několik kontrolních vzorků hasební vody. Z důvodu obrovského množství materiálu, který se na požářišti nacházel, byl o pomoc požádán také Záchranný útvar HZS ČR ze Zbirohu. Ten na místo přivezl velký kolový nakladač, kterým byl zasažený odpad z haly vyvážen a postupně na volném prostranství dohašován. Požár se podařilo lokalizovat krátce před 17. hodinou.

Přibližně v 19 hodin nechal velitel zásahu vystřídat všechny zasahující hasiče, kteří byli na místě od prvopočátku. Hasičům se podařilo vyskladnit veškerý materiál z haly okolo 22. hodiny, kdy zároveň začala redukce nasazených sil. Přes noc byly na místě ponechány dvě jednotky, které až do ranních hodin požářiště kontrolovaly.

V úterý ráno bylo požářiště předáno Policii ČR, která ve spolupráci s dobrovolnou jednotkou bude areál střežit. V průběhu dne je naplánováno několik kontrol, které zajistí stanice HZS Roztoky. Ve středu dopoledne bude vyšetřování události pokračovat. Podle majitele objektu se škody vzniklé požárem budou pohybovat v řádu desítek milionů korun. Při zásahu se lehce zranil na noze profesionální hasič.

Přečteno 11x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík