Kvůli požáru průmyslových hal byl v Praze vyhlášen zvláštní stupeň poplachu, na místě zasahovaly dva vrtulníky Policie ČR

9.05.2018
Dne 08.05.2018 ve 12:55 vyjely jednotky pražských hasičů k ohlášenému požáru průmyslové haly v ul. U továren v pražské Hostivaři. Již od začátku byl z různých částí Prahy vidět tmavý kouř. Po příjezdu na místo nasadili hasiči na likvidaci požáru nejdříve 3 C proudy, z toho jeden po výškové technice, a začali s hašením střechy. […]

Dne 08.05.2018 ve 12:55 vyjely jednotky pražských hasičů k ohlášenému požáru průmyslové haly v ul. U továren v pražské Hostivaři. Již od začátku byl z různých částí Prahy vidět tmavý kouř. Po příjezdu na místo nasadili hasiči na likvidaci požáru nejdříve 3 C proudy, z toho jeden po výškové technice, a začali s hašením střechy.

Průzkumem bylo dále zjištěno, že se v objektu nachází textilie a zároveň byl uvnitř předpoklad výskytu osob. Do celého objektu byl vypnut přívod el. energie a byla zřízena 2 čerpací stanoviště. Požár se rozšířil i na materiál uvnitř objektu a hala o rozloze 20 x 60 m byla zasažena v plném rozsahu. Jelikož hrozilo zřícení konstrukce haly, velitel rozhodl o zásahu pouze z vnější strany objektu a na místo si vyžádal vrtulník Letecké služby Policie České republiky s bambi vakem. Zároveň se ukázalo, že čerpací stanoviště jsou neefektivní a hydrantová síť začala kolabovat. Na místo tedy byly povolány další cisterny kvůli kyvadlové dopravě vody, postupně byli vysláni téměř všichni hasiči z celé Prahy a těsně před 15. hodinou byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu.

Youtube Video
Podívat se na video

V místě požáru došlo k výbuchu a zřícení konstrukce haly a požár se rozšířil na plochu 60 x 150 m. Místo zásahu bylo rozděleno na 3 bojové úseky, naráz bylo nasazeno 12 C proudů v dýchací technice, z toho 4 pomocí výškové techniky, a ze vzduchu probíhalo hašení pomocí vrtulníku s bambi vakem. Policie České republiky uzavřela ul. U továren a přilehlé okolí a Zdravotnická záchranná služba přijela se speciálním vozem ATEGO využívaným pro likvidaci následků mimořádných událostí. Požárem byla ohrožena blízká truhlárna. Na její ochranu bylo nasazeno speciální zařízení Cobra a 2 C proudy.

Ředitelem HZS hl. m. Prahy, brig. gen. Ing. Romanem Hlinovským, byla provedena kontrola šíření zplodin hoření z výšky pomocí vrtulníku PČR vybaveného termovizí a zástupci dotčených městských částí byli informováni o výsledku šíření zplodin hoření na Záběhlice, Chodov, Strašnice, Vršovice, Krč, Nusle a Hostivař.

Chemická služba z Petřin a chemická laboratoř Kamenice po dobu zásahu prováděly měření škodlivin v ovzduší a naměřily zvýšenou koncentraci CO a chlorovodíku v několika lokalitách. Příslušníci Odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení zajistili informování dotčených obyvatel. V součinnosti s Magistrátem hl. m. Prahy byla pomocí sirén vyhlášena informace o zákazu otevírání oken.

Český červený kříž zajišťoval zázemí a občerstvení pro zasahující hasiče, 1 hasič byl předán ZZS kvůli celkovému vyčerpání organismu a odvezen do nemocnice.

Pražské vodovody a kanalizace přesměrovaly tlak do hydrantové sítě v oblasti místa zásahu.

Na místě zasahovali hasiči HZS hl. m. Prahy z 8 stanic, chemická služba z Petřin, 4 jednotky podnikových hasičů, vystřídalo se 25 jednotek dobrovolných hasičů, Letecká služba PČR, HZSp Škoda Auto s dálkově ovládaným hasicím robotem, chemická laboratoř Kamenice a Pražská energetika. Dále se na místo dostavil pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Bc. Libor Hadrava a zástupce místní městské části. Z důvodu dlouhého trvání zásahu jsou družstva hasičů na místě postupně střídána a na profesionální pražské stanice byly svolány zálohy z řad příslušníků další směny. Odhadem na místě zasahovalo zhruba 120 profesionálních a dobrovolných hasičů.

Aktualizace středa 7:00:
Od 07:00 hodin na místě zůstávají hasiči ze tří jednotek a dohašují skrytá ohniska, byl zrušen zákaz větrání. V dopoledních hodinách proběhne došetření případu a přesnější odhad škod za účasti hasičských a policejních vyšetřovatelů.

Byl také zrušen zákaz větrání a vycházení.

Celkem u požáru zasahovalo 39 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Prahy. Celkem 5 jednotek ze Středočeského kraje a byl nasazen vrtulník Policie ČR, Chemická laboratoř z Kamenice a speciální robot na hašení uvnitř haly. Průběžně se u požáru vystřídalo bezmála 200 hasičů.

Tisková zpráva Policie ČR (mjr. Mgr. Andrea Zoulová):
V souvislosti se včerejším případem požáru haly a skladových prostor v pražské Hostivaři vyšetřovatelé zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti.

Jakmile to situace dovolí a hasiči předají požářiště policii, vyrazí na místo vyšetřovatelé, kteří budou v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky provádět ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zcela zásadní pro stanovení jednotlivých vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru.

Vyšetřovatelé předběžně způsobenou škodu vyčíslili na 45 milionů korun. Na požářiště vstoupit zatím nemohli, čekají na vyjádření statika.

Přečteno 14x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík