Pražští záchranáři vyjížděli k vážným otravám oxidem, jedna žena zemřela

22.10.2012
U dvou vážných případů intoxikace oxidem uhelnatým z koupelnových ohřívačů vody zasahovali v neděli a v pondělí pražští záchranáři. Jedna žena zemřela, letos již evidujeme 106 případů intoxikace oxidem a kouřovými zplodinami při požárech, řekla Mediafaxu mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

"V nedělních odpoledních hodinách byli záchranáři přivoláni do Bubenče, kde byla příbuznými nalezena osmačtyřicetiletá žena v bezvědomí. Neprodleně zahájená resuscitace byla bohužel neúspěšná, pacientka zemřela na místě," dodala mluvčí.

"V pondělí před třetí hodinou ranní vyjížděli záchranáři do Šimůnkovy ulice v Kobylisích, kde rodiče se dvěma malými dětmi pociťovali nevolnost a bolesti hlavy. Podezření na otravu oxidem uhelnatým z koupelnového ohřívače se na místě potvrdilo a celá rodina byla převezena do barokomory v kladenské nemocnici," pokračovala Ernestová.

Podle mluvčí zplodiny vracející se zpět do místnosti nejsou cítit a otravují lidský organismus velmi nenápadně. Dostavují se bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, nadměrná spavost. Oxid uhelnatý vytěsňuje z organismu kyslík, a protože jako první bývají poškozeny mozkové buňky, dochází často k doživotním následkům.

"Prevence podobných tragédií je přitom zcela jednoduchá. Spočívá v pravidelných odborných kontrolách plynových spotřebičů a komínových průduchů. Nebezpečně zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého ohlídá v bytě případná instalace čidla," vysvětlila mluvčí.

Ze 106 letošních případů intoxikací oxidem uhelnatým a kouřovými zplodinami při požárech evidují záchranáři pět smrtelných případů. "Za srovnatelné období loňského roku zasahovaly naše posádky u 82 případů, z toho tři pacienti zemřeli na místě," ukončila Ernestová.

Luboš Kavka


Přečteno 2x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
Muž na Prachaticku málem zemřel po bodnutí sršněm
Jihočeští záchranáři transportovali do Prahy roční popálené miminko
Matka s dětmi se v Praze přiotrávila oxidem uhelnatým
Pražští záchranáři zasahovali v průběhu dvou dnů u devíti otrav oxidem uhelnatým, jeden muž zemřel
V čínských dolech uvízlo 70 horníků

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík

Reflexní tkaničky

Cena: 2.58 EUR