V Prostějově unikl čpavek, občany města neohrozil

10.10.2012
Dvě jednotky hasičů zasahovaly v Prostějově v areálu firmy při úniku čpavku. Nikdo se při zásahu nezranil, řekl Mediafaxu mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

„Hasičům se po chvíli podařilo najít místo úniku a provedli provizorní ucpání. V místě zásahu jsme vytyčili bezpečnostní zóny a vystavěli dekontaminaci pro následnou očistu zasahujících hasičů v protichemických oděvech. Rovněž souběžně bylo prováděno měření v bezprostřední blízkosti haly, mimo objekt a také v souběžných prostorech napojených na zasaženou halu. Naštěstí veškerá tato měření nevykazovala nebezpečné hodnoty a nebylo nutné zahájit evakuaci osob. Zápach v ulicích byl přesto pozorovatelný a po konzultaci s městskou policií jsme informovali občany v přilehlých ulicích mobilním rozhlasem,“ popsal zásah mluvčí.

Hasiči po několika opakujících se měření uvnitř zasažené haly na místo navíc povolali chemický speciál s doplňující jednotkou požární stanice v Olomouci. Hodnoty uniklého čpavku, naměřené po opakovaných měření, by pro osoby uvnitř objektu byly po určité době až smrtelné. „Naštěstí se uvnitř objektu nikdo nenacházel a další zvolený postup samovolné koncentrace s ovzduším a následné i za nasazení přetlakové ventilace neohrozil občany Prostějova. Po celou dobu zásahu byla prováděna bezpečnostní měření i mimo areál,“ doplnil Hošák.

Krátce před čtrnáctou hasiči provedli závěrečná měření nevykazující již žádné nebezpečí.

Hasiči po celou dobu spolupracovali se servisní organizací technologie i se zástupci životního prostředí prostějovského magistrátu. Podle vyjádření techniků došlo k úniku zhruba deseti kilogramů amoniaku a byl zjištěn i původ technické závady na chladící technologii v hale.

Ivana Šlapalová


Přečteno 13x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
Do řeky Blaty se po ekologické havárii vrací život
Soud zprostil obžaloby z úplatkářství exporadce ministra životního prostředí Martina Knetiga
Ministr životního prostředí má nové náměstky
Obce samy rozhodnou, zda si zřídí nízkoemisní zónu, navrhuje ministerstvo životního prostředí
V Olomouci unikla do řeky neznámá látka

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík