Veterináři našli při kontrolách neregistrované sklady rozbitých vajec i salmonelu

25.10.2012
Přes pět tisíc vajec se silně poškozenou skořápkou ve dvou neregistrovaných skladech našli v uplynulých dnech jihomoravští veterinární inspektoři při své kontrole. Novináře o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V prvním případě se jednalo o zásilku 4320 těchto takzvaných křapů a rozbitých vajec ve skladu provozovny, která není schválená a registrovaná jako potravinářský podnik pro zpracování vajec. Ve druhém případě se jednalo o neregistrovaný sklad, ve kterém bylo nalezeno 900 kusů takových vajec

"Křapy lze použít k výrobě tekutých vajec nebo vaječných výrobků, ale za podmínky, že jsou přepraveny přímo z výrobního zařízení nebo balírny či třídírny do zařízení schváleného pro výrobu vaječných výrobků. Za neregistraci skladu, neoznačení a neoprávněné skladování vajec tak bude provozovatelům uložena pokuta a nařízeno vejce neškodně odstranit, tedy zlikvidovat," popsal Duben.

Veterináři se ale činili i jinde. Ve Frenštátě pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji inspektoři našli téměř sedm kilo prošlých uzenin - šlo o párky, klobásy a kuřecí salám. Výsledkem této kontroly je pokuta a likvidace v asanačním podniku.

Na farmářských trzích v Břeclavi v Jihomoravském kraji kontroloři s jedním z prodejců zahájili správní řízení, protože u jím nabízených potravin nebylo možné ověřit jejich původ a neměly i další informace pro spotřebitele. Šlo o 13 vaniček s vepřovým sádlem, 15 kusů uzených mas, šest klobás a tři sklenice s paštikou a zavařeným masem. Tyto produkty také musely zmizet ze stánku.

Na trzích v Rosicích v Pardubickém kraji nabízel zase prodejce 40 kilogramů chlazených kuřat, kterým chyběl doklad o původu, navíc neodpovídala teplota a kuřata byla nabízená v neuzavřených sáčcích.

U výrobce v Uherském Brodu ve Zlínském kraji objevila správa u polotovarových drůbežích játrových knedlíčků salmonelu. "Uvedená šarže nebyla distribuována do tržní sítě, byla pozastavena výroba a bude ji možno obnovit až po sanitaci provozu, prověření kontrolních stěrů a po negativním vyšetření výrobků. I zde výrobce musí počítat s uložením pokuty," popsal Duben.

Zuzana Fojčíková


Přečteno 7x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz
Související odkazy
Nemopas: Závady odhalené na novostavbách v Česku se množí
Veterináři: Prodejci nabízí na pultech špatně označené potraviny, šidí zákazníky
NKÚ: ČR chybuje jak při čerpání evropských peněz, tak při platbách do rozpočtu EU
Úřednicí Evropské komise dorazili do Česka, chtějí data z ministerstva životního prostředí a dopravy
Sedmnáct typů koloběžek prodávaných v Česku nesplňuje podmínky prodeje

Komentáře