Ze zimního stadionu v Příbrami unikl čpavek, hasiči zasahovali v protichemických oblecích

9.05.2018
Únik čpavku ze strojovny chlazení na zimním stadionu v Příbrami byl hasičům nahlášen ve středu 9. května krátce před 8. hodinou. Na místo byly ihned vyslány 2 jednotky s pěti vozidly, včetně speciálního protiplynového automobilu a dekontaminačního přívěsu. Současně byla vyžádána Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba. Po příjezdu naměřil velitel zásahu u vchodu do […]

Únik čpavku ze strojovny chlazení na zimním stadionu v Příbrami byl hasičům nahlášen ve středu 9. května krátce před 8. hodinou. Na místo byly ihned vyslány 2 jednotky s pěti vozidly, včetně speciálního protiplynového automobilu a dekontaminačního přívěsu. Současně byla vyžádána Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba.

Po příjezdu naměřil velitel zásahu u vchodu do zimního stadionu zvýšenou koncentraci čpavku. Vyhlásil druhý stupeň poplachu, nechal dokončit evakuaci osob a stanovil režimová opatření s ohledem na pohyb osob uvnitř a v okolí objektu. Skupina hasičů v maximální protichemické ochraně (tzn. dýchací přístroj a přetlakový protichemický oblek) vstoupila do kontaminované místnosti s vysokou koncentrací plynného čpavku. Zde za extrémně špatné viditelnosti způsobené uniklým čpavkem prováděli zkrápění vodní mlhou a následně uzavření armatur. Na místo se dostavila výjezdová skupina chemické laboratoře HZS Středočeského kraje, která krátce před 11. hodinou potvrdila úspešnost zvolené taktiky a zastavení úniku nebezpečné látky.

Mezi tím velitel zásahu spolupracoval s vodoprávním úřadem a provozovatelem zimního stadionu. Na místo byl povolán speciální automobil, který po 15. hodině odčerpal čpavkovou vodu z havarijní jímky. Následně probíhala kontrolní měření, která výskyt čpavku uvnitř objektu nepotvrdila.

V 16:40 byla odvolána záloha stanice Příbram, v 17:00 místo bylo předáno provozovateli a jednotky se vrátily na své základny. Zítra v dopoledních hodinách na místě proběhne ještě jedno kontrolní měření v celém objektu.

Přečteno 6x
Hodnocení:
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz
 

Komentáře

více informací zde.
Objednatvzdělávací materiályzobrazit košík