Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Kriminalita
Aktuality > Kriminalita
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Dvě loupeže na Ústecku mají mít na svědomí dva chlapci ve věku 16 a 18 let

22.04.2024
Ústečtí kriminalisté objasnili dva případy loupeží z počátku měsíce dubna. Obou skutků se dopustili dva mladíci (18,16). V současné době již čelí obvinění z provinění Loupeže, Vydírání, Opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat a trestného činu Neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
První loupeží byla loupež v atriu v centru města. Kolem osmé hodiny si přisedli ke dvěma stejně starým klukům a začali si s nimi normálně bavit. Po chvilce ovšem řekli, ať jim ukážou mobily. Prvnímu z nich jej ihned jeden z obviněných vytrhnul z ruky. Aby umocnili svou převahu, tak druhý z nich vytáhl boxer a nasadil si jej na ruku.

Poté druhému z mladíků pod pohrůžkou zbití nařídili, aby vyndal vše, co má u sebe a rovněž mu vzali mobil. Donutili jej sdělit přístupové heslo. Odcházeli s tím, že ať se nepokouší nic na policii hlásit nebo si je najdou a zbijí. Rodičům ať jen řeknou, že mobily někde ztratili.

V druhém případě kolem čtvrté hodiny ráno v centru města potkali mladíka, kterého nejprve požádali o cigaretu. Vzápětí mu řekli, ať vyndá vše, co má u sebe. Nejprve vyndal drobné mince a doklady. Donutili jej vyndat mobil, který mu hned vzali. Mladík se pokoušel získat mobil zpět, ale obvinění mu sdělili, že jestli bude dělat problémy, tak ho zmlátí a ať raději jde cestou, kudy přišel.

Po vyhodnocení kamerového systému se kriminalistům podařilo natipovat možné podezřelé. V ranních hodinách si do místa jejich bydliště přišli. Ti se následně pod tíhou důkazů k loupežím přiznali. V případě, že by se jednalo o dospělé, tak by jim hrozil trest odnětí svobody v rozmezí od 2 do 10 let.

Trestání mladistvých je založeno na odlišném režimu oproti trestání již dospělých osob. Mladistvý není za čin trestně odpovědný, pokud nedosáhl takové rozumové a mravní vyspělosti, aby mohl rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání. Mladistvým se dle zákona rozumí ten, kdo v době spáchání provinění dovršil patnáctý a nepřekročil osmnáctý rok věku. Trestný čin se u mladistvých nazývá provinění. Za tento protiprávní čin se ukládají opatření. V případě odsouzení se mu ukládá poloviční trest (u mladistvých se trest nazývá trestním opatřením), než jaký je ukládán dospělému pachateli.
...

Přidat komentář

Naši partneři