Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Kriminalita
Aktuality > Kriminalita
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Pražští policisté hledají postrach pražských seniorů. Nepoznáte ho?

12.05.2019
Od října loňského roku až do zadržení letos v březnu řádil v Praze šestadvacetiletý mladík. Ten „tahal“ z poškozených peníze pod legendou „zodpovědného“ otce. Poškozeným totiž tvrdil, že mu průvan zabouchl dveře bytu, ve kterém má roční robě a potřebuje co nejrychleji peníze na zámečníka. Řekněte sami, kdo by se nad zoufalým otcem neustrnul kor, […]

Od října loňského roku až do zadržení letos v březnu řádil v Praze šestadvacetiletý mladík. Ten „tahal“ z poškozených peníze pod legendou "zodpovědného" otce. Poškozeným totiž tvrdil, že mu průvan zabouchl dveře bytu, ve kterém má roční robě a potřebuje co nejrychleji peníze na zámečníka.

Řekněte sami, kdo by se nad zoufalým otcem neustrnul kor, když ve valné většině případů ještě doslova vnutil do zástavy svým zachráncům mobilní telefon jako záruku vrácení peněz. Že se většinou jednalo o nefunkční klumpy zjistili poškození až posléze.

Podvodník si tímto svým počínáním přišel na přibližně šedesát tisíc korun, které ale z valné části utratil za heroin. I s ohledem na tuto svou závislost je v tuto chvíli šestadvacetiletý muž stíhán vazebně.

Avšak, nadneseně řečeno, na toto uvolněné podvodnické místo ale zanedlouho nastoupil další „vykuk“. Jedná se o člověka, kterého poškozená popsala jako 180 cm vysokého muže plnoštíhlé postavy, ve věku 30-40 let, který má středně dlouhé tmavé vlasy a na tvářích vousy v délce takzvaného strniště.

Ten byl v době události oblečen do tmavých kalhot, bundy červené barvy s kapucí, na hlavě měl modrou kšiltovku a na nohou černé sportovní boty s bílou podešví. Na očích měl sluneční brýle.

Tento muž přišel v půl desáté dopoledne, desátého dubna do ulice U Mrázovky, kde oslovil dvaaosmdesátiletou ženu. Ta tou dobou zkrášlovala zahrádku před domem. Hledaný jí tvrdil, že je soused od naproti, který nutně potřebuje půjčit peníze na zaplacení pokuty.

Důvěřivá žena tedy šla a dvoutisícovou hotovost muži půjčila. Jenže ten „kul železo, dokud bylo žhavé“ a seniorku požádal ještě o další peníze. Pro ty si poškozené musela dojít domů, do jednoho ze svých pokojů, kam ji muž následoval. Důvěřivá stařenka ale bohužel přinesla obálku s veškerou svou hotovostí, kterou měla tou dobou doma. Muž na nic nečekal, okamžitě využil ženiny bezbrannosti, obálku jí vytrhl z ruky a z bytu utekl pryč i padesátitisícovým lupem.

Na základě těchto skutečností prošetřují kriminalisté druhého policejního obvodu tento případ pro podezření z trestných činů krádež a porušování domovní svobody, za což hledanému prozatím hrozí v případě vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

Muže se ale zatím nedaří vypátrat, a proto nyní prosíme o pomoc širokou veřejnost. Pokud hledaného na fotkách či záběrech bezpečnostních kamer poznáváte, znáte jeho totožnost, případně místo jeho pobytu či pohybu, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158.

Nejen na seniory, ale na každého z nás, číhají další jiná podobná nebezpečí. Tito podvodníci jsou totiž, co se týče tklivých legend, velice vynalézaví. Dokonce se dá říci, že se neštítí zneužít pro svůj prospěch doslova jakéhokoli lidského neštěstí. Setkat se tak můžete s lidmi, kteří teď hned, okamžitě, potřebují například peníze na operaci svého na smrt nemocného dítěte.

Mnohdy si ale podvodníci vystačí s pragmatičtější legendou, kdy vystupují jako bezradní cizinci, kterým došly peníze na benzín, nebo se vydávají za dobrodince, který nám chce instalací nového zámku pomoci se zabezpečením nemovitosti. Podle jejich tvrzení totiž bydlí každý z nás ve velice nebezpečné lokalitě, ve které jsou vloupačky do bytů na denním pořádku

Nebezpeční jsou tito podvodníci především svou lstivostí, kdy vymyšlený příběh vypráví velice dojemně a ještě k tomu překypují úslužností. Pokud totiž nemáte po ruce tolik hotovosti, kolik oni potřebují, velice ochotně zajistí odvoz do vaší banky taxíkem.

V mnohých případech se nás snaží podvodníci ošálit i tím, že nám za půjčené peníze nabízí zástavu, dle jejich tvrzení, mnohem větší hodnoty. Záhy ale zjistíme, že například jednoznačně zlatý prsten není až tak zlatý, nebo „luxusní“ telefon není až tak luxusní, neboť se jedná o velice zdařilou maketu.

V tomto směru apelujeme na každého. Pokud se setkáte s jakoukoli takovouto situací, buďte prosím obezřetní. Nepouštějte cizí lidi do bytů, neukazujte jim, kde máte schovány své úspory.

Nejlepší v takových případech je cizím lidem vůbec neotvírat, nebo mít dveře proti neoprávněnému vstupu zajištěny bezpečnostním řetízkem. V případě neodbytnosti těchto lidí „v nouzi“ neváhejte volat tísňovou linku 158, nebo 156.

Pokud budete osloveni přímo na ulici, nedávejte nikomu jakoukoli finanční hotovost. Existuje řada možností, jak takovým lidem pomoci jinak. Pokud se zabouchnou dveře bytu, ve kterém je malé dítě, pomohou hasiči, pokud dojde autu palivo, pomohou různé autokluby.

Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Přidat komentář

Naši partneři