Pro generální inspekci budou pracovat i tajní agenti s falešnou identitou

Podle současného šéfa Inspekce policie Dušana Brunclíka se počítá s tím, že inspektoři v utajení by například mohli být na nějakou dobu nasazeni do věznic jako odsouzení. To je mnohem větší oprávnění, než mají inspektoři dnes, kdy mohou využívat pouze institut testů spolehlivosti, při kterých například mohou kontrolovat poctivost dopravních policistů.
Zatím nemyslitelná je ale podle Brunclíka představa, že by agent inspekce s nově vytvořenou identitou i životním příběhem začal pracovat přímo s policisty na oddělení.
„V současné době si to neumím představit. Když dáte takového člověka přímo mezi policisty, kteří něco páchají, může to taky trvat dva roky, než ho k něčemu vůbec pustí,“ míní Brunclík.
Pro něj je prý mnohem lepší, když bude agentem člověk, který bude vystupovat jako civilista. „Ten by se etabloval do nějakého prostředí, v němž působí i třeba policisté. Začne se s nimi kamarádit, chodit do hospody a pak s nimi provede třeba předstíraný převod věci (například na oko nákup drog či zbraní). Civilista navíc z takového prostředí jednodušeji zmizí,“ poznamenal Brunclík.
Institut agenta dnes běžně funguje i u policie, která jej ale může nasadit jen na odhalení nejzávažnějších trestných činů, jako je korupce nebo organizovaný zločin. Stejné kritérium má platit i pro novou generální inspekci.
„Agent se bude moci účastnit trestné činnosti třeba organizované skupiny, do které se pod falešnou identitou dostal, může v tom prostředí působit a je beztrestný. Nesmí však trestnou činnost iniciovat,“ upřesnil Brunclíkův spolupracovník Petr Ruml. Připomněl, že s nasazením agenta musí vždy souhlasit soud.
Autor: Petr Barták
Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz