Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Požáry, výbuchy, exploze
Aktuality > Požáry, výbuchy, exploze
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Kvůli technickým závadám hoří auta. Problémy můžete poznat dřív

30.07.2019
V pondělí odpoledne hořelo osobní auto na pražském Barrandově, řidička naštěstí stihla utéct a požár se nerozšířil dál. Naopak podobný požár z minulého týdne se rozšířil i na okolní vozidla.

 

V obou případech požár zavinila technická závada na vozidle, která bývá na vině nejčastěji. Za loňský rok způsobily závady přes sedmnáct set požárů, zemřelo při nich sedm lidí.

 

Podle odborníků má Česko jeden z nejstarších vozových parků v Evropě, jinde je průměrné stáří aut okolo devíti let. "V Česku je to kolem patnácti a půl roku," říká automobilový novinář Jan Červenka.

 

Právě u starých aut je riziko závady vedoucí až k požáru největší.

 

Problémy se většinou dají poznat dřív, než se z auta začne kouřit. Přestane fungovat elektronika, blikají světla a v krajním případě se může stát, že řidič ztratí kontrolu nad řízením.

 

Reagovat tak musí okamžitě. "Co nejrychleji zastavit u krajnice, snažit se nezastavovat třeba u čerpací stanice nebo u zaparkovaných aut pokud je to možné," připomíná mluvčí hasičů Martin Kavka.

 

 

Pokud z auta vychází kouř nebo dokonce plameny, posádka by neměla otevírat kapotu, požár totiž dostane dávku kyslíku a mohl by se rychle rozšířit. 

 

A když se i přesto řidič rozhodne kapotu otevřít, měl by mít připravený hasící přístroj. "Požár můžete uhasit i běžnou vodou," dodává Kavka.

 

 

Riziko poruchy u některých aut stoupá během extrémních veder. ”Mohou se vyskytnout nejrůznější problémy, většinou u starších vozidel nebo u vozidel, o které majitelé se majitelé moc nestarají,” řekl pro britský deník Express Ben Aldous ze společnosti RAC, která patří k předním evropským poskytovatelům asistenčních služeb.

 

Časovanou bombou se může stát i obyčejný zapalovač na palubní desce. Teploty v rozpáleném autě totiž mnohdy dosahují i sedmdesáti stupňů Celsia.

Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři