Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Požáry, výbuchy, exploze
Aktuality > Požáry, výbuchy, exploze
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Náročný zásah středočeských hasičů u požáru v kolínské teplárně

28.12.2020
V pondělí 28. prosince deset minut před jedenáctou hodinou přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o výbuchu v teplárenské části kolínské elektrárny v Zálabí.
Podle dalších volajících vycházel z budovy hustý černý dým. Operační důstojník na místo vyslal jednotky z druhého poplachového stupně s cisternami i výškovou technikou. Po dojezdu prvních jednotek do areálu energetické společnosti se potvrdilo, že došlo k výbuchu, který poškodil hlavně střechu v prostoru zauhlování. Všichni zaměstnanci byli v té době už mimo budovu bez zranění.Po provedeném průzkumu bylo zjištěno, že se požár začíná rozhořívat po střeše. Velitel zásahu si proto vyžádal další jednotky, zároveň přešla mimořádná událost do třetího stupně požárního poplachu. Uvažovalo se také o leteckém hašení, ale kvůli husté okolní zástavbě nebylo možné vrtulník s bambi vakem nasadit.

Krátce před půl druhou odpoledne byl požár střechy elektrárny pod kontrolou, ale plamenné hoření probíhalo v zauhlovacím komínu a ve výtahové šachtě, která vyváží uhlí do vyšších pater. Budova byla plná uhlí, tak ji hasiči museli dále prolévat vodou. Na místě byl zřízen štáb velitele zásahu, který měl k dispozici i spojový vůz pro efektivnější řízení operační činnosti. Vzhledem k tomu, že celý zásah probíhal v dýchací technice, tak byl k události povolán i protiplynový automobil, který disponuje zásobou náhradních lahví se stlačeným vzduchem.

[prolink]https://tydenikpolicie.cz/po-vybuchu-v-kolinske-teplarne-byl-vyhlasen-iii-stupen-pozarniho-poplachu/[/prolink]

Následně jednotky termokamerou proměřovaly jednotlivé části budov, aby odhalily všechna skrytá ohniska. Krátce po šestnácté hodině pak velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru a začal s redukcí sil a prostředků. V další fázi zásahu začali hasiči rozebírat zasaženou konstrukci, aby se dostali k vytažení pásu z dopravníkové trasy uhlí.

Škoda se podle předběžných odhadů bude pohybovat v řádu desítek milionů korun. Příčinou vzniku požáru je vznícení uhelného prachu. Proč k němu došlo, budou zjišťovat hasičští vyšetřovatelé následující den.
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Přidat komentář

Naši partneři