Způsoby varování
Obyvatelstvo je v případě, že může dojít nebo již došlo k mimořádné události, která ohrožuje životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí, varováno všemi dostupnými prostředky.
ZÁKLAD tvoří:
1) SYSTÉM dálkově ovládaných SIRÉN
-
Varování prostřednictvím sirén (koncových prvků varování) se provádí jednotným varovným signálem " VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA"
-
Varování sirénami je doplněno poskytnutím verbálních tísňových informací prostřednictvím elektronických sirén, které jsou vybaveny modulem pro vysílání mluvených informací a prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků (rádia, televize, tisku, internet).
-
SIRÉNY mohou být použity dle potřeby (lokálně, na ohroženém území nebo i na území celého státu)
2) HROMADNÉ SDĚLOVACÍ PROSTŘEDKY - rádia, televize, tisk, internet
3) NÁHRADNÍ ZPŮSOBY VAROVÁNÍ
- se používají v místech, která nejsou pokryta varovným signálem nebo v případě poruchy sirén (koncových prvků varování).
-
s celostátní působností - veřejnoprávní rozhlas a televize, regionální rádia, regionální kabelové televize, celostátní a regionální tisk, internet
-
s místní působností - regionální rozhlasové a televizní stanice, místní sirény, místní rozhlas a další zvukové signály, tisk a vyhlášky pro obyvatelstvo, světelné informační panely, reklamní poutače, letáky z letadel, radiové sítě dispečinků, osobní kontakt a jiné způsoby informování a varování
-
orgány IZS - ampliony, elektronické sirény, moto-spojky, megafony, rozhlasové vozy a další speciální prostředky