Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Výcvik, prevence, příprava
Aktuality > Výcvik, prevence, příprava
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Armáda dostane možnost rušit mobilní a datové sítě

9.05.2012
Poslanecká sněmovna ve středu schválila 151 hlasy novelu zákona o ozbrojených silách, která by v budoucnu měla umožnit armádě rušit radiovou komunikaci, ale i mobilní a datové sítě. Dosud tyto pravomoci náležely výhradně policii.

"Vládní návrh předkládá v zájmu efektivnějšího rozhodování o přepravě osob i materiálu možnost, že o poskytnutí přepravy může rozhodnout ministr obrany, zejména z humanitárních důvodů," řekl již při prvním čtení ministr Alexandr Vondra (ODS) s tím, že prozatím toto rozhodnutí příslušelo vládě.

Premiér Petr Nečas (ODS) už dříve uvedl, že se jedná o zjednodušení právní úpravy poskytování humanitární pomoci, tedy zjednodušení rozhodovacího mechanismu tak, aby každé poslání letadla s humanitární pomocí nemusela schvalovat vláda.

"Druhou záležitostí je úprava podmínek rušení provozu elektronických komunikací, které mohou sloužit zejména jako ochrana před nástražnými výbušnými zařízeními, která používají teroristé," dodal ministr.

Vypnutí sítě využívá policie několikrát do roka. Vždy ale pouze lokálně, kdy chce například zamezit případnému odpálení výbušniny prostřednictvím mobilního telefonu. Teď mají mít stejnou možnost i vojáci. Kromě záchrany životů v případě ohrožení může ale vypnutí komunikační sítě přinést i řadu problémů. Například zdravotníkům nebo hasičům nemusí fungovat spojení.

Ministerstvo obrany nicméně navrhuje, aby mohla armáda rušit elektronickou komunikaci v rámci plnění svých úkolů, a to "v nezbytné míře a po nezbytnou dobu".

Oficiálně ministerstvo zdůvodňuje rozšíření svých pravomocí plněním úkolů v zahraničních operacích. Vojáci chtějí cvičit v domácím prostředí s rušičkami, které je mají ochránit zejména v Afghánistánu.

"Výbor pro obranu se tímto návrhem zabýval opakovaně. O onom zracionálnění procesu dopravování humanitární pomoci, o tom není sporu. Kde bylo čertovo kopýtko, to bylo rušení radiového spojení," vysvětlil během druhého čtení předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).

Výbor doporučil k normě přijmout pouze několik změn. Ty například říkají, že armáda musí o rušení radiové komunikace při svých cvičeních předem informovat Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Integrovaný záchranný systém.

V případě, že rušení neproběhne v rámci výcviku, ale při plnění úkolů armády, popřípadě za účelem odstranění bezprostředního ohrožení životů či zdraví občanů, je armáda povinná informovat ČTÚ neprodleně po provedení rušení.

O rušení by se podle novely měli dozvědět také provozovatele sítí a služeb. Ovšem pouze v případě, že by to neohrozilo plnění úkolů armády.

Právě Český telekomunikační úřad má k novele velké výhrady, podle něj je možné provádět rušení v laboratorních podmínkách nebo na výcvikových polygonech a ve vojenských výcvikových prostorech.

Další pozměňovací návrh do zákona ukotvil ustanovení o tom, že kontrolu rušení radiové komunikace provádí Poslanecká sněmovna prostřednictvím svého kontrolního orgánu zřizovaného podle zákona o Policii ČR.

Norma teď míří do Senátu.

Filip Nachtmann, Jan Kálal


Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Přidat komentář

Naši partneři