Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Výcvik, prevence, příprava
Aktuality > Výcvik, prevence, příprava
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Zdravotní a kontaktní údaje na centimetru čtverečním

6.08.2019
V reakci na životní situace členů naší organizace Pomáhej chytře z.s. jsme se pustili do řešení otázky, jak efektivně předat zdravotníkům (případně laikům) kontakty na příbuzné a zdravotní záznamy, pokud osoba není schopna komunikovat. Během průzkumu jsme zjistili, že do stavu, kdy není zraněný/ztracený schopný komunikovat nebo podává mylné informace, se může dostat jak dítě či senior, tak i běžný dospělý vlivem úrazu či šoku.

Ověřili jsme existenci dostupných ICE (In Case of Emergency) prostředků a byli jsme zklamáni – nenašli jsme takový, který by kombinoval dost místa pro uložení většího množství informací (více kontaktů, medikaci, alergie, atp.), přiměřenou míru soukromí, ochranu dat a snadnost použití i odolnost.

Rozhodli jsme se proto vytvořit vlastní ICE zařízení, které se nazývá URGENT ID - zdravotní čip.
Vzali jsme technologii, kterou využívají banky pro placení mobilem a využili jsme ji pro předávání dat zachráncům (profesionálům i laikům).

Každé URGENT ID v sobě obsahuje čip s kapacitou přes 800 znaků. Na něj je možné, pomocí mobilní aplikace, uložit telefonní kontakty na příbuzné a zdravotní záznamy. Čip vydrží praní i sušičku a bez problémů pracuje v teplotách -40° až +80°.

Největší výhodou URGENT ID je to, že záchranář s telefonem s OS Android nepotřebuje žádnou speciální aplikaci. Stačí telefon podporující použitou technologii (NFC) a data se mu zobrazí. V případě iOS je potřebná jakákoliv aplikace typu NFC reader.

URGENT ID poslouží dvakrát. Nejdříve poskytne zachráncům informace o zdravotním stavu uživatele (užívané léky, alergie, choroby kterými trpí). Poté je možné využít kontakty na příbuzné a zjistit další důležité údaje (pečuji o někoho a je na mé pomoci závislý; mám s sebou v cizině dvě děti atp.).

URGENT ID mohou využít jak rodiče, děti, sportovci, tak i senioři nebo lidé dlouhodobě nemocní či se sníženou schopností komunikace – neslyšící.

Ve spolupráci s Asociací neslyšících jsme vytvořili video, které představuje URGENT ID i ve znakovém jazyce.

Snažíme se, aby bylo UGRENT ID dostupné všem.

K nahrání dat na URGENT ID stačí chytrý telefon a naše aplikace URGENT ID RW, přes kterou je možné data libovolně aktualizovat.

Několik reakcí zdravotníků po předvedení URGENT ID

"Tvůrci URGENT ID, tak zvaných zdravotních čipů,  nám je představili na dětském urgentu ve FN Motol. URGENT ID nám umožní v případě nouze získat důležitá zdravotní data pacienta a kontaktní údaje na příbuzné a to jen pomocí chytrého telefonu. Práce s nimi je snadná a naučili jsme se jí během několika minut. Společně s vrchní sestrou Mgr. Ing. Monikou Vilímovou jsme přesvědčeny, že URGENT ID pomůže a zjednoduší práci na každém urgentním přijmu a to nejen na dětském na kterém pracujeme ve FN Motol."
MUDr. Jitka Dissou a Mg. Ing. Monika Vilímová
primářka a vrchní sestra dětského urgentního příjmu FN Motol 

„URGENT ID je dobrá věc, měl by mít podobu a umístění na těle, na které si všichni zvyknou. Záchranáři našeho regionu jsou připraveni šířit informovanost a po prověření doporučit i svým kolegům na horách, u řek, průvodcům...“
profesionální záchranářky z Teplicka

Záchranáři jej mohli prakticky využít na SOS Vestec či se s nimi seznámit během Ralley Rejvíz. Několik dalších akcí nás do konce roku 2019 ještě čeká.

URGENT ID není stigma nemoci, ale odznak odpovědnosti za své zdraví a své blízké.

Není to stigma, ale značka zodpovědnosti

Nechceme, aby URGENT ID bylo stigma stáří či nemoci. Zodpovědný k sobě a svým blízkým by měl být každý. 

Jak se asi cítí manželka, když se chlap nevrací s vyjížďky na kole či na motorce v domluvený čas?

Kolik hodin stresu musí příbuzní zvládnout než se dozví, že se s jejich blízkým něco stalo?

A co teprve pokud je na vás někdo závislý - mentálně či tělesně postižený nebo dítě? Víte, co se s nimi stane, když budete v nemocnici a nikdo o nich nebude vědět a řešit jejich situaci?

A přitom stačí tak málo! Mít u sebe URGENT ID s nahranými kontakty. Záchranáři mohou kontaktovat rodinu nebo se postarat o vaše děti na místě. Člověk tak nezůstane v průšvihu sám. 

autor: Ondřej Wretzl

ondrej@urgentid.cz

web: https://urgentid.cz

Autor, zdroj: Ondřej Wretzl, https://urgentid.cz

Přidat komentář

Naši partneři