Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Zdravotní rizika, úrazy, epidemie
Aktuality > Zdravotní rizika, úrazy, epidemie
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Horští záchranáři v Jizerských horách zachraňovali zraněnou ženu. Byla dobře vybavená a použila aplikaci Záchranka

7.02.2021
Dvě mladé ženy se v sobotu odpoledne pustily na tzv. loveckých lyžích ke sjezdu v oblasti Dlouhé Seče nad Josefovým Dolem, jedna se bolestivě zranila.
Ženy vyrazily od hájenky v Pekle směrem k pomníku Zimmermannova smrt, od něho pak následoval sjezd, uprostřed kterého došlo k nehodě.

Záchranáři Horské služby se však k nim museli nejprve dostat obtížným terénem a hlubokým sněhem.

„I sněžný skútr jsme museli nechat cca 200 metrů od nehody a dál jsme se dostali jen pěšky. Jedna z žen si při pádu vykloubila koleno, to je velmi bolestivé zranění. Po telefonické konzultaci s lékařkou jí pak člen HS a zároveň školený zdravotnický záchranář podal tišící lék,“ uvedl k záchraně Jaroslav Petrák, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Záchranáři slečně poskytli tepelný komfort a zafixovali jí do vakuové matrace. „Pak následoval dost obtížný, ale přitom šetrný transport k našemu skútru. Na něm jsme zraněnou dopravili k hájence, kde na ní už čekal sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby, který jí převezl k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení,“ doplnil Jaroslav Petrák s tím, že tato událost začala skutečnou nehodou, neboť ženy se ani v nejmenším neprovinily proti pravidlům bezpečného pohybu v horách.

Jak se ukázalo, vyrazily na lyžařskou túru skutečně dobře vybavené. „Měly kvalitní výstroj, v batohu náhradní suché oblečení, pití, jídlo a jedna z nich dokonce lékárničku. Ale především měly nabité mobilní telefony a v nich aplikaci Záchranka, kterou využily,“ komentoval zásah David Savický, náčelník Horské služby Jizerské hory. Dodal, že tím pádem byl zásah rychlejší a pro pacientku méně stresující.
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Přidat komentář

Naši partneři