Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Tísňové volání
Informační boxy > Výstrahy, rady, informace > Každodenní rizika > Tísňové volání
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP
Přivolání pomoci v ciziněTísňová volání

Tísňová volání

V nebezpečných situacích je vždy důležité umět přivolat pomoc hasičů, policistů či zdravotníků. Volání na tato čísla je bezplatné z jakéhokoliv telefonu (z mobilu i z telefonní budky).

Pokud nevíš přesně, které číslo máš volat a kdo ti nejlépe pomůže, zavolej na číslo 112. Na toto číslo můžeš volat i bez vložené SIM karty.

Hasiči
Záchranná služba
Městská policie
Policie ČR
Tísňová linka

150
155
156
158
112

Pokud si vzpomeneš jen na jedno z výše uvedených čísel, zavolej na něj. Vždy se dovoláš někomu, kdo ti může pomoci. Záchranáři si mezi sebou informace vymění.

Pokud voláš na některé z těchto čísel, musíš vždy říci:

  • kdo volá,
  • číslo telefonu, ze kterého voláš (pokud to víš),
  • co se stalo,
  • kde se to stalo,
  • kdy se to stalo,
  • kolik lidí je ohroženo,
  • telefon nezavěšuj jako první, kdyby se Tě chtěli záchranáři ještě na něco zeptat.

Ale pozor! Každé volání je zpětně dohledatelné a o všech voláních existují záznamy. Za zneužití tísňové linky může být volající potrestán pokutou až 100 000,- Kč. Dokonce může být řešeno jako trestný čin!

Na tato čísla proto nevolejte nikdy zbytečně nebo z legrace. Nejenže se byste se vystavili riziku pokuty, ale především byste tím blokovali telefonní linku a zbytečným výjezdem i záchranáře. Mohlo by se stát, že by v tu chvíli nedorazili včas k lidem, kteří pomoc skutečně potřebují.

Vyzkoušejte si s kamarádem, jak by měl vypadat správně hovor na tísňovou linku v případě požáru, dopravní nehody nebo krádeže.

 

Přidat komentář

Naši partneři