Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

První pomoc a úrazy
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > První pomoc a úrazy
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP
Astmatický záchvatBezvědomíCukrovkaDušeníEpileptický záchvatHadí uštknutíInteraktivní Příručka první pomociKlíštěKrváceníMasivní krváceníMdloba, kolapsOmrzliny, podchlazeníOtrava oxidem uhelnatým - COOtřes mozkuPokousání zvířetemPoleptáníPoranění kostí, kloubů a svalůPoranění okaRány a poraněníResuscitaceŠokTonutíÚpal, úžehÚraz elektrickým proudemVčelí, vosí a sršní bodnutíVýkony zachraňující životZástava dechu a krevního oběhu

Zástava dechu a krevního oběhu

Zástava dýchání a zástava krevního oběhu jsou velmi závažné, život ohrožující stavy. Níže je popsáno, jak lze zástavu dechu a krevního oběhu rozpoznat, aby bylo možné zvolit správný postup poskytnutí první pomoci.

Jak rozpoznat zástavu krevního oběhu?
Srdce pumpuje okysličenou krev tepnami do celého těla a žílami ji vrací s oxidem uhličitým zpět do plic. Správnou funkci srdce nemůžeme sice vidět, ale můžeme ji nepřímo kontrolovat stavem vědomí a dechu. Pokud je člověk při vědomí  (odpoví nám na dotaz nebo pozdrav), krevní oběh je v pořádku. Pokud člověk nereaguje na hlasité oslovení a zatřesení rameny, je nutné uvolnit dýchací cesty. Toho docílíme záklonem hlavy, zdvižením brady a následnou kontrolou dýchání.

Jak rozpoznat zástavu dechu?
Zástavu dechu lze rozpoznat metodou „vidím, cítím, slyším“. Postiženému, ležícímu na zádech, zakloňte hlavu a zvedněte bradu. Sledujte, zda se mu zvedá hrudník a přiložte ucho k jeho ústům. Můžete tak cítit   a slyšet jeho dech. Normální dýchání je pravidelné plynulé zvedání hrudníku
Nepravidelné lapavé dechy představují abnormální dýchání. Objevují se asi u poloviny srdečních zástav. Postižený otevírá ústa škubavě jako kapr lapající po vzduchu. Někdy se zhluboka nadechne  a vydává chrčivé zvuky. Doba mezi nádechy se prodlužuje.  Máte-li pochybnosti, začněte stlačovat hrudník. Nezdržujte se kontrolou dechu déle než deset vteřin.

Co dělat při zástavě dechu a krevního oběhu?
Jestliže postižený nedýchá nebo se u něj projevují lapavé dechy, začněte postiženého resuscitovat. V lidském těle je zásoba kyslíku tak na 5 minut života. Proto začněte s masáží srdce. Tím se kyslík obsažený v krvi napumpuje do celého těla, a především do mozku.

 

 

Naši partneři