Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Pro seniory
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Každodenní rizika > Pro seniory
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP
Domácí násilí páchané na seniorechJak se bránit proti domácímu násilí?Komu svěřit své blízké?OsamělostRady seniorůmSenior cyklistaSenior v silničním provozuVíte, kdo je za dvěřmi?Závěť - základní informace o poslední vůli

Víte, kdo je za dvěřmi?

OCHRANA BYTU – SAMI DOMA

Domov by měl být pro každého z nás místem, kam se rádi vracíme, kde se cítíme v bezpečí, kde je nám dobře. Záleží však pouze na vás samotných, jak bezpečný domov si zajistíte. Pamatujte, že nikdo cizí nemá právo bez vašeho svolení vstupovat do vašeho obydlí. Není vaší povinností reagovat na nevítané hosty za dveřmi. Pečlivě chraňte svou bezpečnost, své soukromí a střežte svůj majetek. Řiďte se heslem: „Můj dům, můj hrad“.

Jednejte a chovejte se podle následujících doporučení:

  1. Na dveře si umístěte jmenovku v množném čísle i v případě, že bydlíte sami.
  2. Zamykejte vstupní dveře bytu či domu jdete-li pryč, ale i když jste doma. Je to základ vašeho bezpečí.
  3. Zazvoní-li někdo u vašeho bytu, nikdy neotvírejte automaticky, aniž se přesvědčíte, kdo za nimi stojí. Podívejte se dveřním kukátkem, používejte bezpečnostní řetízek. Dobrým řešením jsou domácí videotelefony.
  4. Do bytu nepouštějte nikoho cizího!! Pachatelé dokážou využít jakékoliv záminky k tomu, aby vás zmátli a získali vaši důvěru. Dejte si vždy pozor, ať se vinou své dobrosrdečnosti a důvěřivosti nestanete obětí útoků podvodníků a zločinců.
  5. V případě, že se u vašich dveří objeví pracovník jakékoliv instituce (měření tepla, plynu, apod.), bývá dopředu ohlášen. Vždy si vyžádejte služební průkaz a pro jistotu si údaje ověřte u zaměstnavatele.
  6. S cizími lidmi se bavte pouze přes pootevřené dveře, jištěné bezpečnostním řetízkem. I na první pohled sympatická osoba nemusí mít dobré úmysly. Jestliže člověk za dveřmi nebudí vaši důvěru, jeho pokusy o navázání kontaktu ignorujte.
  7. V případě, kdy si nedokážete s nezvaným návštěvníkem poradit sami, neváhejte kontaktovat policisty na tísňové lince 155 nebo strážníky na tísňové lince 156.
  8. Nepřechovávejte doma větší finanční hotovost, nezveřejňujte své majetkové poměry.
  9. Nesvěřujte klíče od bytu cizí osobě, nenechávejte byt (dům) volně přístupný. Při ztrátě klíčů okamžitě vyměňte zámky.
  10. Buďte opatrní a do bytu dovolte vstoupit pouze lidem, které znáte a kterým důvěřujete. Věřte, že opatrnosti není nikdy dost!

Naši partneři