Pohřešované osoby
Jaké je rozlišení?- Pohřešovanou osobou je člověk, kterého postrádá rodina jeho nejbližší, je to ten, který se nevrátil domů, do svého bydliště, do dětského domova apod. nebo ten který zabloudil, osoby, které zmizely za podezřelých okolností a mohou se stát obětí trestné činnosti, které mohou být v nebezpečí náhodné smrti, újmy na zdraví nebo jiné újmy.
- Pohřešovanou osobou je ten, k němuž bylo učiněno oznámení o pohřešování a není známo, kde se zdržuje nebo pohybuje.
- Pohřešovanou osobou kromě členů rodiny mohou být svěřenci dětských a výchovných ústavů pro mládež. Termínem ?dítě v ohrožení? se rozumí dítě, které by mohlo být ohroženo na životě nebo zdraví, nebo je prokazatelně fyzicky nebo psychicky handicapované. Statut ?ohrožené dítě? je určováno podle závažnosti situace a zjištěných skutečností.
Hledanou osobou je člověk, který je účastníkem trestního řízení ( má již co dočinění se zákonem a orgány činnými v trestním řízení - policie, státní zastupitelství, soudy).
- Jedná se osoby, které policie hledá z nějakého důvodu, mohou to být osoby podezřelé z trestné činnosti, na které vydal státní zástupce předchozí souhlas nebo příkaz k jejich zadržení, odsouzení, kteří nenastoupili do výkonu trestu, neplatiči výživného, osoby, které se vyhýbají právním úkonům, osoby na které byl vydán evropský nebo mezinárodní rozkaz k zatčení, uprchlí odsouzení z výkonu trestu apod. Hledanou osobou mohou být také ti, kteří uprchli ze zařízení pro výkon ochranného léčení, do kterých byli umístěni na základě rozhodnutí soudu nebo také vojáci v činné službě, kteří se svémocně vzdálili od útvarů, kteří se vyhýbají plnění vojenského úkolu, nevrátili se z vycházky nebo dovolené.
- Hledaným je také cizinec, který uprchl ze zařízení pro zajištění cizinců.
- Existuje také tzv. pátrání po pobytu. Jedná se o pátrání po osobách, které je nutno vyslechnout jako svědky v rámci trestního řízení, ale není možné je dostihnout na uvedených adresách.
- U hledaných osob jsou prozaické - jedná se o osoby, které se vyhýbají jakýmkoli právním úkonům.
- U pohřešovaných osob jsou důvody různé - dluhy, věřitelé, láska, v mnoha případech děti nechtějí plnit své povinnosti, v rozvedených rodinách může jít o nejednotnou výchovu a děti utíkají k těm rodičům, kteří po nich tzv. nic nechtějí, některé děti chtějí být tzv. na volné noze, může jít také o tzv. chronické tuláky-útěkáře. Hodně dětí zapomene říct rodičům, kam jdou, kde se budou pohybovat nebo se nevrátí včas domů, jsou většinou u kamarádů, známých, zapomenou se na hřišti apod.
Jak postupovat, když někoho postrádáte a nevíte, kde je?
- Nejprve, než půjdete na policii, je nutné vyhodnotit situaci. Je rozdíl, zda se jedná o pohřešované dítě, dospělou osobu, osobu duševně nemocnou, dezorientovanou, ohroženou na zdraví nebo životě, osobu která např. zabloudila v lese nebo odešla z domova bez udání důvodu apod.
- Hlavně u dětí a mladistvých doporučujeme nejdříve obvolat známé, kamarády, příbuzné, projít a prohlédnout možná místa, kde by dotyčné dítě či mladistvý mohl být.
- Doporučujeme důkladně prohledat byt, dům, okolí, zahradu, sklepy, půdy a možné prostory, kde by mohlo dítě být. Zkontrolovat, zda doma nezmizely doklady, oblečení, peníze, spacák, mobilní telefon, věci osobní potřeby, které by mohl mít pohřešovaný vzít s sebou a mít u sebe.
Když je pátrání bez úspěchu, co udělat?
Pokud už jste bezradní a rozhodnete se obrátit na policii, je nutné vzít s sebou osobní doklady, aktuální foto pohřešovaného. Policista se bude určitě ptát na popis pohřešovaného - ten by měl být podrobný, je dobré vědět, jak byl pohřešovaný naposled oblečen nebo ve kterém oblečení by mohl být, je také důležité popsat jeho zdravotní či psychický stav, zvláštnosti a další indicie, které by při pátrání mohly policistům pomoc.
Ten, kdo pohřešuje svého blízkého musí dát souhlas s vyhlášením pátrání, výjimka je u nezletilých dětí (zde souhlas být nemusí). Chtěli bychom v té souvislosti upozornit na to, že není ostudou, když je vyhlášeno pátrání v médiích. V mnoha případech právě díky jim je pohřešovaný člověk nalezen.
Popis osoby:
- Pohlaví - muž, žena
- věk - skutečný i zdánlivý
- barva pleti
- hlava - tvar obličeje, úprava a barva vlasů, barva očí, typ nosu, tvar uší, úprava vousů
- postava - výška, váha, typ postavy
- markanty - zvláštnosti, výslovnost, řeč, tetování, jizvy, pihy, brýle apod.
Podívej se na fotky nebo videa:
Co dělat pokud jsi obětí nebo svědkem šikany?Drogy a jak je odmítnoutBezpečí domaOdchod z domovaCo dělat při setkání s trestnou činností?Rizika hazardních herBezpečí mimo domov.Dospívání dítěte a jeho bezpečí
Stáhni si:
Běžná rizika - Nebezpečné chování a jeho důsledekBěžná rizika - Rizikové chování dětí domaBěžná rizika - Rizikové chování dětí v létě u vodyBěžná rizika - Poznáš nebezpečné předměty?Osobní bezpečí - Linka bezpečí 2Osobní bezpečí -špatné chováníOsobní bezpečí - VenkuBěžná rizika - Prostředí a činnostiBěžná rizika - Pozor, při pádu se můžeš ošklivě poranit!Osobní bezpečí - ŠikanaOsobní bezpečí - Vztahy mezi lidmiBěžná rizika - Sestav si příběhyBěžná rizika - Rizikové chování dětí - Neplavci u vodyOsobní bezpečí - Takhle ne!Osobní bezpečí - bezpečná cestaVystražné, zákazové symbolyOsobní bezpečí - Bezpečné a nebezpečné chováníBěžná rizika - Dej pozor, ať se neřízneš!Běžná rizika - Nebezpečné předmětyBěžná rizika - Rizikové chování dětí na zahradě
Může se hodit:
Pracovní listy - Osobní bezpečíTÍSŇOMATNůž na bezpečnostní pásyPolicie ČR - Utíkej, schovej se, bojuj!ROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMER15 ks pr. sešitů - OSOBNÍ BEZPEČÍOsobní alarm Bodyguard 2Deskové hry - ZACHRAŇ SEZáchranářský kufříkPracovní listy - Běžná rizikaDětský hrnek "ZÁCHRANKA"Dětský hrnek "HASIČI"Dětská souprava ZÁCHRANÁŘIDětský hrnek "POLICIE"Pracovní sešit - BĚŽNÁ RIZIKAHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL OSOBNÍ BEZPEČÍ15 ks pr. sešitů - BĚŽNÁ RIZIKABĚŽNÁ RIZIKADeskové hry - OSOBNÍ BEZPEČÍ